|
Otwarcia wystawy "Jan Paweł II - Pielgrzym Świata" dokonała dyrektor Biblioteki Miejskiej w Sierpcu Maria Wiśniewska. Omówienia ekspozycji podjęły się jej Autorki - Ewa Karolewska i Magdalena Staniszewska, 27.03.2014 r. |
|
|
Publiczność wernisażu wystawy w Czytelni Biblioteki Miejskiej, 27.03.2014 r. |
|
|
Nagrodzone licealistki wraz z jurorami i organizatorami konkursu. |
|
|
Docenieni uczniowie gimnazjów. |
|
W realizację inicjatyw w ramach Roku Jana Pawła II w Sierpcu systematycznie włączają się kolejne miejskie placówki. W czwartek 27 marca sierpczanie mieli okazję uczestniczyć w dwóch kolejnych imprezach - otwarciu wystawy "Jan Paweł II - Pielgrzym Świata", przygotowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną i w przesłuchaniach IX edycji konkursu "W Hołdzie Janowi Pawłowi II" firmowanych przez Komendę Hufca ZHP im. Janusza Korczaka w Sierpcu. Obydwie imprezy zorganizowane w Bibliotece.
Wystawa "Jan Paweł II - Pielgrzym Świata" powstawała przez ostatnie tygodnie w Czytelni Biblioteki Miejskiej. Jej przygotowanie wymagało nie tylko szczegółowego zapoznania się z życiem Karola Wojtyły, dalej Jana Pawła II, ale także dokładnego zebrania wszelkich śladów kultu Jana Pawła II na ziemi sierpeckiej. Autorki wystawy - pracownice Czytelni MBP - jakiś czas temu zaapelowały w sierpeckich mediach do Sierpczan o podzielenie się swoimi pamiątkami i wspomnieniami związanymi z audiencjami i pielgrzymkami do Papieża Polaka. Dzięki ogromnej życzliwości wielu osób udało się zebrać niezwykłe przedmioty, ale także szereg bardzo osobistych relacji, które spisane uzupełnią wiedzę na temat Jana Pawła II i kultu Jego osoby.
Spotkanie w Bibliotece otworzyła dyrektor Maria Wiśniewska, witając gości, wśród których tym razem nie zabrakło proboszczów dwóch sierpeckich parafii: Farnej - księdza dziekana Andrzeja Więckowskiego i parafii św. Maksymiliana Kolbego - dr. Tomasza Kadzińskiego, a także burmistrza Sierpca Marka Kośmidra, Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Chrzanowskiego, wiceprzewodniczącego Rady Kazimierza Czermińskiego, radnego Zdzisława Dumowskiego, przedstawicieli wydziału promocji oraz oświaty Urzędu Miejskiego, a także darczyńców wystawy i zainteresowanych nią widzów. Maria Wiśniewska opowiedziała o zainicjowanych przez sierpeckich radnych miejskich obchodach Roku Jana Pawła II, zaznaczając, że Biblioteka poprzez przygotowanie ekspozycji solidnie wypełniła swoje zadanie. We wrześniu, jako pokłosie wystawy, placówka wyda jeszcze publikację.
Dyrektor oddała też głos autorkom ekspozycji. - Zależało nam, aby ta wystawa była nie tylko naszym dziełem, ale aby powstała także z Państwa udziałem - zwróciła się do publiczności Magdalena Staniszewska, dziękując każdemu z osobna za przekazane materiały. Krótkiego omówienia zawartości treściowej pierwszej części ekspozycji podjęła się Ewa Karolewska, która rzeczowo omówiła poszczególne plansze, wzbogacając swoją wypowiedź o ciekawostki i anegdoty. Druga, obszerna część bibliotecznej ekspozycji, to już omówienie wszelkich śladów kultu Jana Pawła II w Sierpcu i ziemi sierpeckiej. Opowiadała o nich Magdalena Staniszewska, zwracając szczególną uwagę widza na plansze, na których znalazły się zdjęcia z pielgrzymek z udziałem sierpczan - do Płocka w 1999 roku, a także na unikatowe, niezwykle cenne zdjęcia z archiwum sierpczanina Tadeusza Tężyckiego, dokumentujące pierwszą i drugą pielgrzymkę Papieża do Ojczyzny w 1979 i 1983 roku.
Istotnym elementem tej części wystawy jest ukazanie wszelkich miejsc i materialnych pamiątek związanych z osobą Jana Pawła II, a znajdujących się na terenie Sierpca i ziemi sierpeckiej. Na wystawowych planszach nie mogło zabraknąć także pamiątkowych zdjęć sierpczan z audiencji u Papieża. Wielką niespodzianką dla widzów ekspozycji były zgromadzone na niej przedmioty, wśród których rzecz bezcenna - papieska relikwia, Apostolskie Błogosławieństwo, poświęcone przez Papieża różańce, a także kolekcje okolicznościowych pocztówek, kopert, znaczków, proporczyki, flagi, chusty, bilety (z płockiej i toruńskiej pielgrzymki). Uwagę widzów zwróciły też unikatowe tytuły czasopism, m.in. "Herald American", relacjonujący wybór Polaka na papieża. Na wystawie obejrzeć też można dwa obrazy - portrety Jana Pawła II - haft krzyżykowy oraz w technice pastelu.
Nim nastąpiła druga część imprezy - przesłuchania recytatorów, widzowie mieli chwilę czasu na bliższe zapoznanie się z ekspozycją. Wielu z nich nie kryło pozytywnego zaskoczenia nad sposobem zaprezentowania ogromu treści i wyeksponowania licznych, zwłaszcza związanych z Sierpcem i okolicą papieskich ciekawostek. Słowa podziękowania i osobistych refleksji trafiły do specjalnie przygotowanej Kroniki.
Chwilę później rozpoczęły się przesłuchania recytatorów w IX już edycji konkursu "W Hołdzie Janowi Pawłowi II". Konkurs zainicjowała Komendantka Hufca ZHP im. Janusza Korczaka w Sierpcu, druhna Hanna Kowalska. Po raz pierwszy odbył się w 85. rocznicę urodzin Papieża, w 2005 r. Wzięło w nim udział 8 osób - młodzież szkół gimnazjalnych i średnich z Sierpca i powiatu. Recytatorskie zmagania wpisały się na stałe do kalendarza sierpeckich imprez. Kolejna edycja konkursu przypada w roku kanonizacji Błogosławionego Jana Pawła II, stąd też wyjątkowo liczny w nim udział młodzieży.
Przybyłych uczestników i gości powitała Honorowa Komendantka Hufca ZHP w Sierpcu Hanna Kowalska, nakreślając jednocześnie cel, który przyświeca recytatorskim zmaganiom: pragnienie oddania hołdu największemu autorytetowi Polaków Janowi Pawłowi II, popularyzacja jego myśli i przesłań, promocja własnego środowiska szkolnego oraz odkrywanie i nagradzanie uzdolnionej młodzieży, do której konkurs jest skierowany.
Regulamin konkursu przewiduje zaprezentowanie przez recytatora z gimnazjum lub liceum dwóch utworów, z których jeden obowiązkowo autorstwa Jana Pawła II - Karola Wojtyły o tematyce związanej z rodziną lub innego autora, ale o Janie Pawle II. Drugi utwór to już dobrowolny wybór uczestnika.
W IX edycji wzięło udział 16 recytatorów - 9 z gimnazjów z Sierpca i okolicznych miejscowości, 5 recytatorów ze szkół średnich oraz po raz pierwszy - dwie niepełnosprawne recytatorki. Uczestników konkursu przesłuchiwało jury, do którego zaproszeni zostali ksiądz dziekan Andrzej Więckowski - przewodniczący składu, Magdalena Staniszewska - popularyzująca w Sierpcu czytelnictwo, m. in. za pośrednictwem programu telewizyjnego "Z Książką Za Pan Brat" i Ryszard Szymański - dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Rościszewie.
Po przerwie przeznaczonej na konsultacje jurorów, nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu. Wśród gimnazjalistów najlepiej zaprezentowała się Magdalena Krasińska z Gimnazjum w Gozdowie, drugie miejsce zajęła Patrycja Menelska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gójsku, na trzecim miejscu uplasowała się Klaudia Wiśniewska z Gimnazjum w Mochowie. Wśród licealistów miejsce pierwsze przypadło dla Marty Felczak z Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu, drugie dla Darii Kempczyńskiej z Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu, a trzecie dla Kingi Lasek, również z sierpeckiego LO. Specjalne wyróżnienia jurorzy przyznali dla uczennic szkoły specjalnej - Aleksandry Lewandowskiej i Joanny Adamiak.
Nim nastąpiło wręczenie pięknych nagród książkowych, do recytatorów zwrócił się ksiądz dziekan, który docenił trud młodzieży i podziękował organizatorom i samym uczestnikom konkursu za rozpowszechnianie myśli Jana Pawła II, pochylanie się nad jego mądrymi i wartościowymi tekstami. Ksiądz dziekan podkreślił, że każdy z recytujących, dzięki udziałowi w zmaganiach, ubogaca siebie, a przy okazji innych oraz staje się orędownikiem samego Boga i filozoficznych myśli Świętego Jana Pawła II.