Przed nami "flagowe" święta, wtedy widać flagi jak mało kiedy. Niestety nie zawsze wiemy jak symbol Ojczyzny wywieszać i jak się zachować. Mam nadzieję, że po przeczytaniu artykułu będziemy znali te podstawowe zasady.
Wygląd naszej flagi precyzuje ustawa o godle, barwach i hymnie z 1980 r.
Wywieszona flaga musi być czysta, nie podarta i nie wyblakła, uszyta z nieprzezroczystej tkaniny i bez godła. Flaga z godłem przysługuje tylko polskim placówkom dyplomatycznym, portom, lotniskom i statkom (jako bandera). Flagę wywiesza się w układzie poziomym, jeżeli wywieszana jest pionowo, to biel musi być po lewej stronie patrzącego.
Nie powinno być na niej napisów, symboli.
Flagę na masztach urzędów należy ściągać na noc i wywieszać rano. Można ją zostawić na noc, ale musi być wtedy podświetlona.
Flaga nie może dotykać ziemi (położenie flagi na ziemi było niegdyś sygnałem poddania się). Trzeba o tym pamiętać przy przecinaniu biało-czerwonej wstęgi. Powinny stać przy niej dzieci, które nie dopuszczą aby wstęga spadła na ziemię.
Podczas żałoby narodowej flaga jest opuszczana do połowy masztu.
Podczas odgrywania hymnu wszyscy stoją w postawie: na baczność, a cywilni mężczyźni zdejmują nakrycie głowy. Nie wolno rozmawiać, śmiać się.
Jako ciekawostkę podam fakt, że gdy prezydent przebywa w Pałacu Prezydenckim flaga powinna być wywieszona, gdy go tam nie ma, powinna być zdjęta.
Jeszcze uwaga dotycząca monet znajdowanych na ziemi. Zdarza się słyszeć: dla jednego grosza nie będę się schylać. A powinniśmy - z szacunku dla orła.
Oto link do filmu, który przedstawia dwa narody i ich szacunek do flagi.