Stary Sierpc przedstawia: kwintesencja sierpeckiego rozumienia słowa "ochrona zabytków" |
2014-08-01 |
|
Zabytkowy dom przy Palcu Chopina 16 - kolejny, który niebawem zniknie z krajobrazu Sierpca |
|
Autor bloga poświęconego historii i zabytkom Sierpca, Tomasz Kowalski, po raz kolejny przedstawia niezwykłą historię jednego z sierpeckich domów, który już niebawem zniknie z krajobrazu miasta. Czy ważność historycznych miejsc w Sierpcu dostrzega już dziś tylko młody historyk sztuki i pasjonat lokalnej historii? Czy wśród sierpeckich urzędników nie ma osób, które wykazałyby choć odrobinę dobrej woli dla ratowania materialnego dziedzictwa przeszłości? Warto zapoznać się z historią miejsca, które już niebawem znane będzie niestety jedynie dzięki starym fotografiom. CZYTAJ: PLAC CHOPINA 16 - ODLICZANIE? Tagi: Stary Sierpc
Komentarze do artykułu: [12]
do ponizej
2014-09-08 10:27:34 - W tym konkretnie domu mieszkał znany żydowski malarz Abraham Neuman. Można to przekuć na atrakcję turystyczna tego miasta, bo skansen to nie wszystko. Lipno szczyci się Polą Negri, a my mając kogoś tak znanego nie potrafimy tego wykorzystać.
Takie tam pytanie
2014-09-07 23:45:22 - A co z domami na ul.11-Listopada, przecież to również zabytki? A inne ulice? Np.Św.Wawrzyńca.
Akcja społęczna w sprawie ratowania sierpeckiego zabytku
2014-09-06 20:59:15 - Polub profil na facebooku "Ratujmy dom przy Pl. Chopina 16 w Sierpcu" a dowiesz się wielu ciekawostek
a może
2014-09-03 16:29:12 - klakiery i urzędasy by się za robotę wzięły? przecież powołane w urzędzie jednostki do pozyskiwania funduszy unijnych miałby największą okazję ku temu by się wykazać w działaniu? do końca świata będziecie chwalić się wysypiskiem i domem kultury? rozejrzeć się szerzej i do roboty! tak, zwalić wszystko na żydów, a chłopaka zmieszać z błotem, pensję wziąć i siąść na $%^&#
Odnośnie budynku przy ul. Chopina
2014-09-03 13:38:25 - Szanowny Panie Bardzo cenię Pana zaangażowanie w odkrywanie i dokumentowanie historii naszego regionu. Jenak apeluję do Pana aby nie popełniał Pan błędów i nie dał się zwieść namowom niektórych zawistnych osób w Pana otoczeniu. Uważam, że jest pan jeszcze zbyt młody aby wystawiać jednoznaczną laurkę innym osobom, a w szczególności włodarzom miasta. Tym bardziej, że z tego co widać nie spotkał się Pan z wszystkimi stronami, w sprawie opisanego budynku (burmistrz, rajcy, zarządca, mieszkańcy). Wydawanie wyroków opartych tylko i wyłącznie na domysłach lub nie do końca sprawdzonych informacjach jest nierzetelne, a tego mam nadzieję chciałby Pan uniknąć.Zgadzam się z Panem, że należy dbać o zabytki, zwłaszcza jeśli związana z nimi jest jakaś historia. Postawię jednak pytane retoryczne : Skoro w tym budynku mieszkał tak znamienity malarz, przedstawiciel narodowości żydowskiej, którego obrazy są bardzo cenione , a tym samym bardzo drogie, to dlaczego ktoś kto czuwa nad spuścizną po autorze nie przeznaczył kwoty ze sprzedaży chociażby jednego obrazu żeby w tym miejscu zorganizować jakąś izbę pamięci. Proszę przejść się na cmentarz żydowski i zobaczyć jak gmina żydowska dba o swoich przodków. Cmentarz jest totalnie zaniedbany. Dlaczego ? Bo nie można na tym zarobić. Znam przypadki, gdzie gminy żydowskie przejmowały kamienice po swoich przodkach w centrach dużych miast tylko po to, żeby wyrzucić stamtąd dotychczasowych mieszkańców i sprzedać je z dużym zyskiem. Ot taki chichot historii. Proponuję jednak mimo wszystko, żeby swoje zaangażowanie w tej sprawie przeznaczył Pan nie na bezwiedną krytykę, tylko spróbował namówić przedstawicieli gminy żydowskiej, żeby zaangażowali się w odrestaurowanie tego budynku. Udało się Panu zorganizować świetną akcję z cmentarzem w Osówce (BRAWO). Myślę,że burmistrz z chęcią przekaże wówczas ten budynek za symboliczną złotówkę. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo sukcesów..
Tomasz Kowalski
2014-08-28 16:56:14 - Szanowny Panie, budynek wpisano do Rejestru Zabytków w 1979 roku, pod ówczesnym adresem - ul. Partyzantów 16 i pod taką nazwą figuruje w bazie Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz w rejestrze zabytków (dostępnym na stronie internetowej Delegatury w Płocku) województwa mazowieckiego. Z pomocą dobrych ludzi i po zasięgnięciu wiedzy "u góry", okazało się, że budnek przy Placu Chopina 16 jest wciąż w rejestrze zabytków, nie została wydana decyzja o jego skreśleniu z rejestru, a nawet nie wszczynano tej procedury. To co anonimowi Internauci pisali w komentarzach na stronie "Stary Sierpc" było mijaniem się z prawdą i próbą (tak mi się wydaję?) zrobienia zasłony dymnej dla sprawy i zmylenia zainteresowanych. Pozdrawiam serdecznie!
Oj p.Tomku
2014-08-27 23:44:26 - To dziwne, raz dowiadujemy się, że budynek nie jest zabytkiem, a innym razem, że wykreślono go z listy zabytków dla jakiś tam potrzeb.Proste chyba jest, jeśli wykreślono go z listy zabytków to był zabytkiem i jest dalej, a lista jak to lista, w każdej chwili może być zmieniona.Dlaczego nie dano nakazu remontu byłym mieszkańcom tylko napchano im krocie w kieszeń i co teraz wszędzie rozchodzi się smród tej transakcji, a budynek niszczeje i straszy.W innych miastach "starówki" też się rujnują i trzeba wyburzyć, ale stawia się takie same nowe i sprawa załatwiona.Ja tylko patrzę jak zginą te piękne kute balustrady balkonowe, ale są na zdjęciach na blogu, więc będzie łatwo organom odnaleźć.
Zainteresowany
2014-08-02 21:14:15 - Na ile wyceniono ten budynek wraz z gruntem ze nikt z sierpeckich biznes cwaniakow nie chce go kupic? Moze ktos z urzedu poda cene wywolawcza?
właściciel ?
2014-08-02 11:46:42 - A kto jest właścicielem tej nieruchomości, bo widzę na zdjęciach, że jest na sprzedaż.
do T.K.
2014-08-02 01:01:54 - Panie Tomku, już w dniu kiedy zlikwidowano rynek przed Jatkami, chodzi mi o handel dlatego mała litera, wiedziałem, że to koniec życia na "Dołku".Został jeszcze dom na ul.Żeromskiego dawna biblioteka żydowska, ale tam jeszcze ludzie ratują jak mogą.Bardzo pana proszę o odpowiedź na takie pytanie: co będzie po rozbiórce lub wyburzeniu tych budynków? Puste place jak na Księcia Wacława lub Farnej czy Okrzei?Tylko patrzeć jak Fara zostanie sama i wyschnięta Sierpienica bo tak została wyregulowana.Ludzie co mają pieniądze szukają działek za miastem, proszę się przejechać po naszych wylotówkach i trochę w bok to pan zobaczy, że wszystkie nowe wille to Sierpc.Kto powróci na Chopina?Chyba Pan ma rację trzeba zrobić rodzinną fotografię na tle zabytku i "odliczać".Serdecznie Pana pozdrawiam.
Oj szkoda!!
2014-08-01 22:01:27 - Drodzy czytelnicy mieszkańcy Sierpca sami widzicie, że obiekty pożydowskie w naszym mieście są jakby niczyje.Dziwne, Żydów już nie ma, a nam nic nie potrzeba, a wręcz przeciwnie, przeszkadza i robi kłopot.Dotychczas były potrzebne bo w nich ludzie mieszkali, a teraz następuje syndrom wykorzystanej i porzuconej dziewczyny.Dlaczego tak jest, przecież to nie wina władzy, tylko nas-społeczeństwa, bo tę władzę wybraliśmy i mamy to co mamy.
szkoda
2014-08-01 16:05:13 - A kto ma zainwestować w rekonstrukcję tego zabytku. Ci co tam mieszkali? za co. A miasto nie jest zainteresowane lepiej sprzedać i mieć kłopot z głowy.
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczonych na tej stronie przez internautów
|