Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej wzięło udział w konkursie dla organizacji pozarządowych, współpracujących z bibliotekami w gminach do 20 tysięcy mieszkańców. Jego pomysłodawcą był Bogdan Zdrojewski, do niedawna Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Po przejściu kilku etapów weryfikacji, udało się wygrać grant, za sprawą którego w Sierpcu zrealizowanych zostanie szereg ciekawych inicjatyw kulturalnych. Za ich przygotowanie odpowiadały będą Miejska Biblioteka Publiczna w Sierpcu i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej.
Wspólny projekt pn. "Biblioteka sierpecka: otwarta na przeszłość - zwrócona ku przyszłości" ma na celu integrację z Miejską Biblioteką Publiczną im. Zofii Nałkowskiej w Sierpcu różnych grup sierpczan, na bazie 6 wydarzeń - działań zorganizowanych w okresie wrzesień - I połowa grudnia 2014 r. Zostaną w nich wykorzystane takie formy jak: warsztaty dla dzieci, dyskusja panelowa, promocje książek, prezentacja wydawnictwa okolicznościowego. Projekt prowadzi do aktywizacji różnych grup sierpczan na zasadzie aktywnego i biernego uczestnictwa w proponowanych działaniach. Wymienione inicjatywy były już praktykowane przez Bibliotekę i Towarzystwo i dlatego jest pewne, że zostaną dobrze zrealizowane. Działania składające się na projekt wymagają zaangażowania wolontariatu, w postaci aktywnej młodzieży, współpracującej z Biblioteką.
Składające się na projekt inicjatywy stanowią szeroką ofertę odpowiadającą jego tytułowi i potwierdzają, że Miejska Biblioteka Publiczna w Sierpca jest otwarta na przeszłość (służą temu promocje książek Mieczysława Chojnackiego i Pawła B. Gąsiorowskiego poświęconych historii lokalnej, wydane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej), a także książki Magdaleny Staniszewskiej, poświęconej ważnej dla Sierpca postaci (wydana przez Bibliotekę Miejską) i zarazem zwrócona ku przyszłości (służą temu warsztaty bibliotekoznawcze dla przedszkolaków, spotkanie poświęcone Janowi Pawłowi II, dyskusja panelowa nt. lokalnych mediów, a także święto Biblioteki stanowiące rodzaj podsumowania zarówno projektu, jak taż będące zaprezentowaniem pełnej oferty Biblioteki dla lokalnej społeczności).
Projekt pn. "Biblioteka sierpecka: otwarta na przeszłość - zwrócona ku przyszłości" składa się z 6 działań:
wrzesień
9-12.09. Przedszkolak w bibliotece. Warsztaty bibliotekoznawcze. 4 tematy spotkań: praca bibliotekarza, historia książki, sierpeckie legendy, spotkanie z sierpeckim pisarzem
25.09. Kult Jana Pawła II na Ziemi Sierpeckiej. Prezentacja okolicznościowego wydawnictwa.
październik
9.10. Sierpeckie media. Dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli lokalnych mediów: Kuriera Sierpeckiego, Sierpeckich Rozmaitości, Sierpeckiej Fary, Telewizji Sierpc, strony SierpcOnLine.
listopad
13.11. Żołnierze wyklęci wśród nas - promocja książki Mieczysława Chojnackiego "Losy Oddziału Specjalnego ogniomistrza "Wyboja".
27.11. "Opowieści genealogiczne z Ziemi Sierpeckiej. 400. rocznica śmierci Bartłomieja Paprockiego". Promocja książki Pawła B. Gąsiorowskiego.
grudzień
11.12. Święto biblioteki. Wspomnienie o Janie Burakowskim. Promocja monografii poświęconej b. dyrektorowi MBP, przygotowana przez Magdalenę Staniszewską.
Koordynatorzy projektu: Zdzisław Dumowski, Maria Wiśniewska
Asystenci - wykonawcy zadań: Magdalena Staniszewska, Ewa Karolewska