|
Sierpecki pisarz - Ryszard Suty - zainteresował dzieci zarówno opowieściami o swojej pracy twórczej, jak i sympatią dla zwierząt i przyrody |
|
|
Sierpeckie legendy wywołały w maluchach duże zainteresowanie |
|
|
Historia książki to bardzo obszerny temat, dlatego najmłodszym należało przedstawić go w sposób przystępny i zrozumiały |
|
|
Najmłodsi dowiadują się na czym polega praca bibliotekarza oraz jakie atrakcje czekają w sierpeckiej Bibliotece na nowych czytelników |
|
Miejska Biblioteka Publiczna w Sierpcu wraz z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej rozpoczęła realizację projektu "Biblioteka sierpecka: otwarta na przeszłość - zwrócona ku przyszłości" (w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Pierwszą z sześciu zaplanowanych do końca roku inicjatyw były trwające 4 dni warsztaty bibliotekoznawcze "Przedszkolak w Bibliotece". Każdego dnia Bibliotekę odwiedzały dwie grupy przedszkolaków. W poprowadzeniu zajęć pomagały wolontariuszki z sierpeckiego Liceum Ogólnokształcącego.
Pierwszego dnia warsztatów, podczas dwóch spotkań w Oddziale dla Dzieci, maluchy z Miejskiego Przedszkola nr 4 (I grupa - 4-latki, II grupa 5-6 latki) wzięły udział w zajęciach "Praca bibliotekarza". Dzieci powitane zostały przez dyrektor Biblioteki Marię Wiśniewską oraz Zdzisława Dumowskiego - prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej - koordynatorów projektu. Następnie poznały tajniki pracy w bibliotece, dopowiedziały się jak korzystać z bibliotecznych zbiorów, jak stać się czytelnikiem oraz jakie atrakcje czekają w sierpeckiej książnicy na każdego czytelnika. Zajęcia z przedszkolakami przygotowały pracownice Oddziału dla Dzieci - Ewa Tabisz i Aldona Ziółek. Warsztatom towarzyszyła tematyczna wystawa, przygotowana przez asystentki koordynatorów projektu - Ewę Karolewską i Magdalenę Staniszewską. Każde dziecko na zakończenie zajęć otrzymało pamiątkową zakładkę do książki, tematycznie nawiązującą do warsztatów.
Drugi dzień warsztatów przyniósł kolejny ciekawy i obszerny temat - historię książki. Z racji tego, że Biblioteka gościła dwie grupy przedszkolne, działające przy Szkole Podstawowej nr 3 w Sierpcu, należało małym gościom opowiedzieć bogatą historię książki w sposób zrozumiały i przystępny. Maluchy mogły na własne oczy przekonać się, czym było pismo supełkowe, jak pisano na tabliczkach glinianych, czym był kodeks rękopiśmienny i drukowany, co to jest maszyna do pisania, jak wygląda nowoczesna wersja książki i wiele innych ciekawostek. Trzy wolontariuszki pokazywały dzieciom m.in. pismo obrazkowe oraz prowadziły z nimi zabawy - pomagały pisać na maszynie, odciskać stempelki z literami, a także pisać rylcem na glinianej tabliczce. Pamiątka spotkania była zakładka do książki.
Trzeciego dnia dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 3 i Przedszkola nr 1 zapoznały się z sierpeckimi legendami. Wolontariuszki przeczytały dzieciom legendę o Sierpeckiej Matce Bożej, która ukazała się klerykowi Andrzejowi. Przedstawiona została także legenda o tunelu, który rzekomo łączy budynek "kasztelanki" z sierpeckim klasztorem, a gdzie potajemnie spotykała się zakochana para. Trzecia opowiedziana legenda dotyczyła przyklasztornej Studzianki, skąd wierni podczas odpustu 15 sierpnia czerpią leczniczą wodę. Podczas warsztatów dzieci zachęcane były do czytania legend, nie tylko o Sierpcu, do zwiedzania naszego miasta szlakiem legendarnych opowieści. Były też zagadki i zgadywanki dotyczące książkowych bohaterów, z którymi przedszkolaki doskonale sobie radziły.
Czwartego dnia spotkań dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1 i 2 miały okazję spotkać się z sierpeckim pisarzem i publicystą, a przy okazji także myśliwym - Ryszardem Sutym. Gość przybył do Biblioteki z wieloma ciekawymi przedmiotami, które wzbudziły u dzieci ogromne zainteresowanie. Oprócz 3 książek, wśród których były m.in. opowiadania "Łoś w kapeluszu" i "Dzik na rowerze", także czasopisma łowieckie i przyrodnicze, w których także publikuje swoje artykuły i opowiadania. Autor opowiadał maluchom o swoim ulubionym sposobie spędzania czasu - na świeżym powietrzu. Dzięki temu znajduje wiele inspiracji do kolejnych książek - obserwuje i słucha przyrodę - zachowanie zwierząt, śpiew ptaków. Już niebawem przeczytać będziemy mogli kolejny tom jego przyrodniczych opowieści. Ryszard Suty przyniósł ze sobą także akcesoria myśliwego - trąbki, rogi, lisie kity i wiele innych. Wielkim zaskoczeniem dla dzieci była możliwość wysłuchania odgłosów lasu i muzyki myśliwskiej. Każdy chętny mógł też zadąć w myśliwski róg, a także zadać pisarzowi pytanie. Na zakończenie spotkania, tradycyjnie już, dzieci otrzymały zakładkę, z odpowiednim motywem, nawiązującym do tematu warsztatów.
Zaproponowana przez Bibliotekę forma spotkań będzie kontynuowana także w innych terminach.
Więcej zdjęć i informacji na: www.mbp.sierpc.pl