W dniach 26 III - 08 IV Sierpc gościł francuskich uczniów z Liceum Katolickiego z Grenoble. Młodzież przyjechała w ramach programu Dziedzictwo kulturowe i historyczne regionu, realizowanego wspólnie z sierpeckim Zespołem Szkół Zawodowych nr 2. Nasi uczniowie w listopadzie zeszłego roku wyjechali na dwa tygodnie do Francji, gdzie poza zwyczajnymi zajęciami, prowadzonymi rzecz jasna po francusku, odbywały się warsztaty artystyczne (rzeźba i malarstwo, prezentacja tańców ludowych) oraz rozgrywano zawody sportowe. Poza tym podczas pobytu zwiedzali rejon Grenoble i zapoznawali się z historią regionu. Polacy i Francuzi pracowali też wspólnie nad pierwszą stroną gazety poświęconej regionom, która miała być produktem finalnym projektu.
Zaznaczyć trzeba, że sierpeccy uczniowie udzielili wywiadu dla lokalnej prasy i telewizji, zaś reprezentanci szkoły zostali uroczyście przyjęci przez Mera Grenoble.
26 marca do Sierpca przybyło z rewizytą 21 uczniów oraz dwójka nauczycieli - Marie-Paule Gay i Dominique Gardeil. Późnym wieczorem w świetlicy Ekonomika przywitał ich dyrektor Zbigniew Mroczkowski oraz kilku nauczycieli. Wśród nich nie mogło zabraknąć dwójki pomysłodawców całego przedsięwzięcia - Renaty Przybyłowskiej i Mariusza Bruździńskiego. W imieniu władz samorządowych, gości przywitał Starosta, Mariusz Paweł Ambor. Dwie francuskie uczennice udzieliły też krótkiego wywiadu dla lokalnej telewizji.
Francuzi zostali rozlokowani w mieszkaniach uczniów, podobnie jak Polacy podczas pobytu w Grenoble. Raczej trudno porównywać walory turystyczne i widokowe Sierpca z francuską miejscowością położoną w Alpach, jednak dla gości przygotowano szereg atrakcji, mających przybliżyć nasz region. Zaplanowano też wspólne zajęcia w szkole.
Miedzy innymi Francuzi w towarzystwie polskich rówieśników zwiedzali skansen, choć akurat tego dnia aura wybitnie nie sprzyjała spacerom na powietrzu. Jednak kiedy wszyscy pośpiesznie wycofali się do ciepłej karczmy skansenowej, mogli tam spróbować typowo polskich dań. W ciągu swojego dwutygodniowego pobytu uczniowie z Grenoble zwiedzili muzeum w Ratuszu, gościli też w Starostwie Powiatowym oraz w lokalnych zakładach przemysłowych. Zorganizowano także wyjazd do Wieliczki, Krakowa, Oświęcimia, Warszawy oraz Żelazowej Woli.
Poza tym uczestniczyli w normalnych lekcjach historii czy geografii. Kilka godzin trwały zajęcia plastyczne w świetlicy, podczas których powstały, można powiedzieć, unikatowe działa sztuki. Finalizowano też składanie wspólnej, dwujęzycznej gazety. W szkolnej sali gimnastycznej, szczelnie wypełnionej widzami, odbywały się występy obu grup szkolnych oraz zawody sportowe. Polacy zaprezentowali repertuar w obu językach. Wszystkie występy nagradzane były gorącymi brawami.
Warto tu zaznaczyć, że, jak zauważyli także nasi uczniowie, Francuzi nie uczyli się języka polskiego. Z kolei podczas pobytu w Grenoble, Polacy zarówno na co dzień, jak i podczas prowadzonych lekcji, posługiwali się językiem francuskim.
Wspomnieć trzeba, że dodatkowo dla uczestników wymiany odbył się piknik w Bledzewie, z udziałem lokalnych władz. Poza tym uczniowie już we własnym zakresie organizowali imprezy integracyjne.