|
|
Magdalena Staniszewska: Jan Burakowski: bibliotekarz, publicysta, literat. Monografia biobibliograficzna, Sierpc 2014 |
|
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej zapraszają na promocję książki Magdaleny Staniszewskiej "Jan Burakowski: bibliotekarz, publicysta, literat. Monografia biobibliograficzna" która odbędzie się w dniu 27 listopada 2014 r. /czwartek/ o godzinie 17:00 w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu.
Rok po śmierci Jana Burakowskiego nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu ukazuje się monografia poświęcona temu wszechstronnemu bibliotekarzowi, publicyście i literatowi. Autorką książki jest Magdalena Staniszewska - bibliotekoznawca, reprezentująca młode pokolenie środowiska bibliotekarzy.
Nazwisko Jana Burakowskiego - bibliotekarza, publicysty, literata, regionalisty, społecznika, animatora życia kulturalnego Warmii i Mazur oraz ziemi sierpeckiej znane jest wielu mieszkańcom obu regionów. Choć ukończył polonistykę, został bibliotekarzem i to w najszerszym tego słowa znaczeniu: organizował nowe biblioteki, przyczynił się do ożywienia działalności książnic Olsztyna i Sierpca oraz do wzrostu czytelnictwa i rozwoju zainteresowań książką, a swą bogatą działalnością zawodową utrwaloną zarówno w prasie fachowej bibliotekarskiej, jak i w publikacjach zwartych, wpisał się w historię polskiego bibliotekoznawstwa. Nie jest ono jednak jedyną sferą, w której realizował się Jan Burakowski. Choć jako literat debiutował stosunkowo późno (dopiero w 1996 roku), to solidnie zaznaczył się w środowisku literackim. Imponujący dorobek pisarski, osobowość, kultura osobista, ogromna erudycja, odwaga w wyrażaniu poglądów, to wszystko sprawiło, że Jan Burakowski to także jedna z ważniejszych postaci świata literatury, zasługująca na szczególne uznanie.
Książka powstała na bazie obronionej przez Magdalenę Staniszewską w 2006 roku pracy magisterskiej i jest pierwszą publikacją zwartą poświęconą Janowi Burakowskiemu. Jednocześnie jest wyrazem uznania Jego zasług i formą szerokiego rozpowszechnienia i utrwalenia Jego postaci i dorobku piśmienniczego. Autorka pragnie w ten sposób oddać hołd człowiekowi, który stał się dla niej autorytetem w kwestiach zarówno zawodowych, jak i na niwie poznawania i badania lokalnych dziejów.
Magdalena Staniszewska - sierpczanka, absolwentka Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2006 roku pracuje w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu, gdzie odpowiada za obsługę czytelników, prowadzenie rozmaitych form promocji książki i czytelnictwa, np. przygotowanie wystaw wraz ze słownym komentarzem, spotkań autorskich oraz promocję wszelkich działań bibliotecznych. W latach 2007-2008 redaktor programu lokalnego w TV Sierpc, gdzie przygotowywała i prowadziła autorskie audycje dotyczące sierpeckich wydarzeń. Autorka emitowanego na antenie TV Sierpc programu "Z Książką Za Pan Brat", gdzie rekomenduje najciekawsze publikacje książkowe polskiego rynku wydawniczego, a także popularyzuje książki ukazujące się w Sierpcu.
Przedmiotem jej zainteresowań jest m.in. historia i dzień dzisiejszy Sierpca. Rodzinne miasto promuje od lat poprzez liczne artykuły publikowane w prasie lokalnej, regionalnej oraz ogólnopolskiej, a także na rozmaitych portalach internetowych (do tej pory ukazało się ich ponad 300). Współpracuje z wieloma redakcjami, m.in. czasopism "Sierpeckie Rozmaitości", "Sierpecka Fara", "Mazowsze. Studia Regionalne", "Bibliotekarz", "Poradnik Bibliotekarza", strony Sierpc OnLine.
Autorka książek: "Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Sierpcu" (2005), "Sierpecki dorobek literacki i publicystyczny" (2012), "Sierpeckie szkolnictwo i oświata od XIV wieku do pierwszej połowy XX wieku" (2014), współautorka pierwszego w dziejach miasta albumu "Sierpc w fotografii" (2010). W 2011 roku nominowana do tytułu Sierpczanin Roku 2010.
Wydanie książki oraz jej promocja to efekt wspólnego projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej - "Biblioteka sierpecka: otwarta na przeszłość - zwrócona ku przyszłości" dotowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
INFORMACJA:
Przed wydaniem książki "Jan Burakowski: bibliotekarz, publicysta, literat" autorstwa Magdaleny Staniszewskiej wydawca podjął usilne starania w celu odnalezienia autora zdjęcia wykorzystanego na okładce. Nie udało się tego ustalić, ale według dzisiejszego stanu wiedzy, domniemamy, że autorem jest Marek Zgliński.
Red.