Święta Bożego Narodzenia obchodzimy dziś nieco inaczej niż nasi żyjący przed stu laty przodkowie. Zmieniły się ozdoby pojawiające się w odświętnie przystrojonych pomieszczeniach, snopy niewymłóconego zboża zastąpiły migocące tysiącem światełek choinki. Na stołach z rzadka już pojawiają się racuchy, sodziaki, czy kluski rwaki. Nieczęsto myślimy też jaką wagę miał ten okres dawniej. Oto bowiem wracało słońce, dni stawały się coraz dłuższe, ufniej patrzono w przyszłość. Otwarta właśnie w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wystawa "Boże Narodzenie na Mazowszu" ukazuje piękno i złożoność obyczajowości ludowej związanej z tym okresem.
Chłód i deszcz towarzyszące odbywającemu się 13 grudnia wernisażowi, jakby na przekór tematowi ekspozycji, nie odstraszył licznie zgromadzonych gości. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury i miejscowych mediów. To właśnie oni jako pierwsi mieli szansę obejrzeć nową odsłonę wystawy bożononarodzeniowej w sierpeckim muzeum. Ekspozycja w 11 zagrodach chłopskich i dworze szlacheckim pozwalała zwiedzającym poznać obrzędy związane z obchodami Godów, jak dawniej nazywano dni świąteczne od Wigilii, przez dzień świętego Szczepana (26 grudnia), po Trzech Króli (6 stycznia). Porównać mogli potrawy goszczące na chłopskiej ławie z bogato zastawionym stołem pańskim. W izbie lekcyjnej podziwiali tradycyjne ozdoby choinkowe: delikatne opłatkowe światy, bibułowe anioły, słomiane i papierowe łańcuchy, a także kołyszące się przy najlżejszym powiewie wiatru jeżyki. Przyglądali się zespołom kolędniczym, które dawniej odwiedzały gospodarzy w drugi dzień Świąt, przynosząc radość i urodzaj. Obok grupy z gwiazdą pojawiły się też tzw. Herody. W każdej z chałup dostrzec można było snopy niewymłóconego zboża, w nowszych domostwach zastąpione przez znane nam choinki.
Doskonałym uzupełnieniem wystawy stała się prezentacja multimedialna ilustrowana urokliwymi fotografiami zimowych plenerów Muzeum. Goście poznali dzięki niej nieznaną odsłonę znanych nam Świąt. Podczas gali nastąpiło też rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. Spośród 67 prac wykonanych i nadesłanych przez dzieci w wieku 6-13 lat komisja konkursowa wyłoniła 13 najbardziej jurorów. Choć była to już 3 edycja wydarzenia pomysłowość młodych twórców ponownie zaskoczyła wybierających. Wykonywali oni swoje dzieła z makaronu, masy solnej, plasteliny, papieru, a nawet wykorzystywali do tworzenia wydmuszki i posypkę do ciasta. Pełną listę zwycięzców znaleźć można na stronie www.mwmskansen.pl, a także na facebookowym profilu Muzeum. Dla zebranych wystąpił zespół dzieci z sierpeckiego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w wyjątkowym koncercie świątecznym. Na scenie pojawił się też chór ProForma, który wykonał najpiękniejsze pastorałki i kolędy. Anielskie głosy wykonawców stanowiły piękny wstęp do spotkania opłatkowego, które zakończyło uroczystość.
Mimo upływu czasu, zmian w mentalności i widocznej komercjalizacji obchodów, Święta wciąż pozostają czasem nadziei i radości przeżywanych w gronie rodziny oraz najbliższych znajomych. Już teraz zachęcamy do zwiedzania wystawy, stanowiącej pomost między naszą codziennością i przykurzonym wspomnieniem Bożego Narodzenia z dzieciństwa. Ekspozycję podziwiać można do 28 lutego 2015 roku. Warto też skorzystać z szerokiej gamy zajęć edukacyjnych w ramach programów "Mikołajki w skansenie" i "Zima w skansenie".