|
Wystawa prac nieżyjących sierpeckich artystów "By nie zapomnieć", 16.01.2015 r. |
|
|
Osoby, które interesują się lokalną historią w połączeniu ze sztuką koniecznie zajrzeć powinny do Centrum Kultury i Sztuki, gdzie przez najbliższe tygodnie oglądać można wystawę prac nieżyjących sierpeckich artystów, wśród których takie nazwiska, jak Abraham Neuman, Stefan Tamowski, Andrzej Kogowski, Ryszard Walerski, Franciszek Huras, Wanda Jeśman, Krzysztof Adamski i Krzysztof Picha.
Wśród prac znaleźć można prawdziwe perełki, a niewątpliwą jest niepokazywany jeszcze nigdy w Sierpcu obraz najbardziej znanego artysty wywodzącego się z naszego miasta, Abrahama Neumana. Praca przedstawia katedrę i powstała w Paryżu, gdzie malarz jakiś czas przebywał od około 1900 roku, m.in. uczestnicząc w zajęciach Académie Julian. Obraz wypożyczony został na czas trwania sierpeckiej ekspozycji z Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Jeszcze jednym akcentem związanym z postacią wybitnego artysty żydowskiego pochodzenia jest na wystawie kopia jednego z bardziej znanych jego obrazów - "Uliczka w Kalwarii Zebrzydowskiej" z 1917 roku, namalowana przez sierpecką malarkę Marię Weber.
Przypomniane na wystawie postaci i ich obrazy to istotna część naszej lokalnej historii. Każdy z artystów był osobą znaną, lubianą, zapamiętaną doskonale przez wielu sierpczan. Ekspozycja pokazuje nie tylko prace malarskie, ale także rzeźby i płaskorzeźby, których autorami byli Franciszek Huras i Krzysztof Adamski.
Obrazy, wśród których dominują prace olejne, przedstawiają uchwycone okiem artystów widoki Sierpca, martwą naturę, kwiaty (szczególnie w wykonaniu Stefana Tamowskiego i Wandy Jeśman), są także dwa portrety - sierpczanki Teresy Wierzbowskiej, autorstwa Stefana Tamowskiego oraz autoportret Andrzeja Kogowskiego.
Prace zebrane na wystawie pochodzą ze zbiorów Centrum Kultury i Sztuki, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz z prywatnych kolekcji rodzin nieżyjących artystów.
Wystawę "By nie zapomnieć" oglądać można do 1 marca w Galerii CKiSz, której patronem jest Stefan Tamowski.