|
Główną atrakcją był gość Festiwalu Karol Wójcicki - dziennikarz popularnonaukowy znany jako prezenter w planetarium Centrum Nauki Kopernik oraz prowadzący program Science Show w TVN Turbo. Uczył między innymi jak zbudować własną rakietę i tłumaczył zasadę jej działania, 15.05.2015 r. |
|
|
|
|
|
|
|
W piątek 15 maja 2015 roku na terenie Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika odbył się Festiwal Nauki. To wyjątkowe wydarzenie naukowe zorganizowane zostało w ramach Projektu EDUSCIENCE, którego pełny tytuł brzmi: "Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jest to największy projekt innowacyjny realizowany w obszarze nauk matematyczno-przyrodniczych, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego celem jest popularyzacja i wzrost zainteresowania dzieci i młodzieży naukami matematyczno-przyrodniczymi. Dzięki zmienionej formule uczenia, ma on zachęcić uczniów do tego, aby brali udział w realnym procesie badawczym, aby obserwowali otaczający ich świat, stawiali sobie pytania i samodzielnie szukali na nie odpowiedzi, aby byli w stanie przenieść metody badawcze na grunt szkolny.
Inicjatorem i koordynatorem przedsięwzięcia był Józef Urbański - nauczyciel fizyki w Gimnazjum Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu, który zgłosił szkołę do udziału w Projekcie EDUSCIENCE. Organizatorami Festiwalu był Instytut Geofizyki PAN w Warszawie, Miasto Sierpc i Gimnazjum Miejskie. W otwarciu Festiwalu Nauki uczestniczyła w Pani Ewa Leszczyńska - Zastępca Burmistrza Miasta Sierpc, która powitała wszystkich zebranych i życzyła niesamowitych wrażeń podczas doświadczeń naukowych.
Festiwal Nauki miał charakter jednodniowej imprezy plenerowej. Na głównej scenie konferansjerzy przeprowadzali magiczne eksperymenty, pokazy naukowe "SHOW na scenie", wywiady z Gwiazdą Festiwalu, Edu-konkursy z nagrodami oraz losowania rebuznaków.
W kilkunastu namiotach zlokalizowanych na terenie Festiwalu odbywały się pokazy tematyczne, w których mogli bezpośrednio uczestniczyć uczniowie i ich opiekunowie (np. zagadkowe jajka, chemia w kuchni, właściwości ludzkiego mózgu, narządu wzroku i słuchu, pokazy mikroskopowe, magnesy i magnetyzm itd.). Uczniowie Gimnazjum przygotowali własne stoiska prezentujące wybuch wulkanu, obiegowy o obrotowy ruch Ziemi, prowadzenie obserwacji mikroskopowych oraz budowę i programowanie robota.
Główną atrakcją był Gość Festiwalu Karol Wójcicki - dziennikarz popularnonaukowy znany jako prezenter w planetarium Centrum Nauki Kopernik oraz prowadzący program Science Show w TVN Turbo. Uczył między innymi jak zbudować własną rakietę i tłumaczył zasadę jej działania.
Dużą popularnością cieszyły się spotkania z polarnikami z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, którzy opowiadali jak wygląda życie na stacji. Nie zabrakło również gier edukacyjnych i zabaw dla dzieci oraz innych działań nawiązujących do charakteru Festiwalu.
Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli szkół z terenu powiatu sierpeckiego. Wzięło w nim udział 940 osób. Każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.