|
Łąki nad Sierpienicą, niedaleko kościoła farnego, w końcu ujawniły swoją tajemnicę - XVI-wieczny zamek wybudowany przez kasztelana sierpeckiego - Prokopa Sieprskiego. Fot. 22.07.2015 r. |
|
|
Fragmenty odkrytych przez archeologów zamkowych murów, 22.07.2015 r. |
|
|
Fragmenty odkrytych przez archeologów zamkowych murów, 22.07.2015 r. |
|
No to mamy w Sierpcu prawdziwą sensację lub, jak kto woli namacalny dowód na to, że lokalna historia nieustannie fascynuje. Jeśli chcecie na własne oczy obejrzeć, jak spod ziemi wyłaniają się pozostałości sierpeckiego XVI - wiecznego zamku, to koniecznie wybierzcie się na łąki koło kościoła farnego. Od 6 lipca 2015 r. trwają tam stacjonarne badania archeologiczno-architektoniczne, których celem jest lokalizacja zamku oraz ewentualnej wcześniejszej siedziby rodu Gulczewskich, identyfikacja chronologiczna, faktograficzna, zabezpieczenie pozyskiwanych podczas prac artefaktów itp. Już teraz odsłonięte są spore połacie murów, imponujące drewniane konstrukcje, a w opracowaniu znajduje się około 3000 zabytków.
Prace prowadzi Pracownia Archeologiczna "TRECENTO" z Łodzi i archeologowie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ich reprezentanci Tomasz Olszacki i Artur Różański założyli na facebooku ciekawy profil "Szukamy zamku dla Kasztelana. Archeologiczne badania w Sierpcu", na którym na bieżąco informują o niezwykłych odkryciach, kolejnych etapach prac oraz publikują zdjęcia. Panowie zachęcają też sierpczan do odwiedzin miejsca wykopalisk, gdzie z ochotą oprowadzą po terenie prac i podzielą się historycznymi ciekawostkami.
Temat jest naprawdę niezwykły i idealny dla poszukiwaczy sierpeckich ciekawostek, a takowym sprzyja przecież wakacyjny czas. Dobrze, że w końcu sprawę odkryć nagłośniono, bo rozpoczęły się 6 lipca, ale dopiero 21 lipca burmistrz, jako pierwszy, na swoim profilu na facebooku poinformował o niebywałych postępach w pracach archeologów. Lepiej późno niż wcale.
Odkrycie zamku, możliwość obcowania z niezwykłym zabytkiem przekuć można na niesamowitą atrakcję turystyczną naszego miasta. Może w końcu Sierpc z mieściny, w której resztki ciekawych turystycznie miejsc zabija się deskami, stanie się ważnym punktem na turystycznym szlaku Polaków. Aby tak się stało potrzeba jest jeszcze dużo pracy, zaangażowania, pomysłów, a także pieniędzy, ale w połączeniu z atrakcjami skansenu, jest na to szansa.
Póki co sprawą odkrytego właśnie zamku zainteresowały się ogólnopolskie media, więc może jest nadzieja, aby jeszcze w te wakacje ożywić turystycznie nasze miasto.
M. Staniszewska