|
Sierpc na "Szlaku Książąt Mazowieckich". Tablice informacyjne odnośnie historii kościoła św. Wita, Modesta i Krescencji oraz niedawno odkrytego zamku Prokopa Sieprskiego, stanęły 21 września 2015 r. w pobliżu kościoła farnego. |
|
|
Sierpc na "Szlaku Książąt Mazowieckich". Tablica informacyjna, zawierająca informację o objawieniach w Sierpcu oraz o kościele Wniebowzięcia NMP, stanęła w pobliżu tegoż, na skwerku między ulicami Wojska Polskiego a Kościuszki. |
|
Sierpc włączony został do turystyczno-edukacyjnego "Szlaku Książąt Mazowieckich". Prowadzi on przez miejscowości, którymi władali przez ponad 300 lat następcy Konrada Mazowieckiego, a są to "miejsca piękne, w których miło i ciekawie można spędzić wolny czas". Umieszczenie Sierpca na trasie szlaku wiąże się z postawieniem w pobliżu sierpeckich zabytków tablic informacyjnych. Stanęły one w pobliżu kościoła farnego oraz na skwerze w okolicy kościoła Wniebowzięcia NMP. Inicjatywa jak najbardziej pożyteczna - w mieście od dawna brakowało informacji o wartych obejrzenia miejscach. Jest też szansa, że do miasta, dzięki szlakowi, zawita więcej turystów.
Szkoda tylko, że na tablicy poświęconej niedawno odkrytemu zamkowi Prokopa Sieprskiego widnieje błąd w nazwisku - napisano w tytule planszy "Zamek Prokopa Sierpskiego". Błędnie podane nazwisko pojawia się także w tekście poniżej. Co ciekawe, tablica obok, dotycząca historii kościoła św. Wita, Modesta i Krescencji, zawiera już poprawnie napisane nazwisko właścicieli Sierpca - Sieprskich. Podobnie jest na tablicy przy klasztorze. Warto, by twórcy tablic poprawili literówkę, bo może ona pogłębiać błędne używanie nazwiska tak ważnego dla historii miasta rodu Sieprskich - nie Sierpskich!
Tablice zostały umieszczone w ramach projektu "Szlaki turystyczne dziedzictwa kulturalnego Mazowsza", współfinansowanego przez Unię Europejską.
Szlak Książąt Mazowieckich powstał i rozwija się przy współpracy Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, a patronuje mu Samorząd Województwa Mazowieckiego.
M. Staniszewska