|
Symboliczne otwarcie wystawy poprzez przecięcie wstęgi, którego dokonali: od lewej - Marek Zdrojewski - naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego, Michał Weber - z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc, Maria Wiśniewska - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu i radna miejska Barbara Wierzbicka |
|
|
Moment powitania gości przez dyrektor Biblioteki Miejskiej |
|
|
Goście przybyli na otwarcie wystawy |
|
|
Goście przybyli na otwarcie wystawy |
|
|
Sporym zaskoczeniem dla gości była ilość książek opisujących czasy i wydarzenia międzywojenne w Sierpcu i okolicach, które zgromadziła Biblioteka |
|
|
|
O tym, że sierpczanie interesują się lokalną historią i wzbudza ona nieustannie emocje świadczy obecność bardzo wielu mieszkańców miasta w dniu otwarcia ekspozycji "Sierpc w fotografii 1918-1939", które nastąpiło w czwartkowe popołudnie 12 listopada w Czytelni Biblioteki Miejskiej.
Słowo wstępu do przybyłych gości skierowała dyrektor Biblioteki Maria Wiśniewska oraz przedstawiciel Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc, z której zbiorów wystawa powstała, Michał Weber. Wystawy fotograficzne to w Bibliotece od wielu lat sprawdzona forma popularyzacji dziejów Sierpca i wszelkich przejawów działalności jego mieszkańców. Co kilka lat sierpczanie mają okazję podziwiać to, jak zmieniała się sierpecka architektura, jakimi wydarzeniami przed laty żyli mieszkańcy czy po prostu specyficzną, mazowiecką urodę naszego miasta. W Czytelni pokazywano autorskie ekspozycje uznanych fotografów, jak Wojciech Wiśniewski, Jacek Karwowski, Wojciech Kryda czy Tomasz Niesłuchowski. Jak podkreślała dyrektor Maria Wiśniewska, najnowsza wystawa to efekt współpracy z Pracownią, która sąsiaduje w budynku Biblioteki. Już samo jej przygotowanie, prace nad wyborem zdjęć, tworzenie podpisów, przysporzyło wiele wspomnień i refleksji odnośnie sierpeckich wydarzeń i postaci sprzed dziesiątek lat. Jak mówiła Maria Wiśniewska: "Aby uatrakcyjnić wystawę, wyeksponowaliśmy część publikacji książkowych dotyczących okresu międzywojennego. Są to monograficzne opracowania o Sierpcu i ziemi sierpeckiej, wspomnienia sierpczan, album fotografii, biografie, słowniki, czyli wszystko to, czym należy się chwalić, bo Sierpc jest jednym z niewielu miast podobnej wielkości, które posiada tak wiele publikacji, które są dziełem naszych autorów i wyszły pod auspicjami sierpeckich instytucji i organizacji. Ten ruch wydawniczy buduje także nasza Biblioteka, która we własnej serii wydawniczej wydała w ciągu ostatnich lat aż 14 książek".
Do zgromadzonych w Czytelni osób swoje słowa skierował też Michał Weber, który zajął się wyborem zdjęć i przygotowaniem do nich odpowiednich podpisów. Przedstawiciel Pracowni podziękował dyrektor Biblioteki za udaną współpracę i możliwość zorganizowania wystawy, a także fachową pomoc, którą otrzymał od pracowników książnicy w trakcie tworzenia prezentacji.
Na wystawie zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt czarno białych fotografii, które Pracownia pozyskała od mieszkańców Sierpca. Na zdjęciach dominują sceny obyczajowe - są spacerujące ulicami przedwojennego Sierpca eleganckie panie, są sceny polowań i rodzinnych pikników nad Sierpienicą, pozowane zdjęcia rodzinne wykonane w atelier znanych przedwojennych fotografów: K. Wiórkiewicza, F. Pawłowskiego czy Żydówki M. Gurfinklówny. Uwagę widza przyciąga niespotykana dziś już niestety na ulicach elegancja pań ubranych w szykowne garsonki, bluzki z żabotami, kapelusiki, ze sznurem pereł i kopertówką jako dodatkiem do ubioru, zaś panów w długich płaszczach i stosownych nakrycia głowy. Wzruszają kilkuletnie dzieci w podkolanówkach i trzewikach prosto od szewca, podpierające się laseczką, patrzące dużymi, niewinnymi oczami prosto w obiektyw aparatu. Tłem dla obecnych na fotografiach sierpczan jest wiele znanych obiektów, ale także miejsca, o których bytności świadczą już tylko stare zdjęcia. Kilka z prezentowanych ujęć utrwala także sierpeckie obchody uroczystości trzeciomajowych, imienin marszałka Józefa Piłsudskiego, defilady ulicą Płocką, wydarzenia państwowe.
Organizatorzy wystawy mają nadzieję, że skłoni ona mieszkańców do wspomnień, którymi zechcą podzielić się w trakcie oglądania zdjęć.
W przyszłym roku Miejska Biblioteka Publiczna planuje wydanie drugiej części książki "Wspomnienia sierpczan", dlatego nadal składać można w Czytelni spisane wspomnienia dotyczące wszelkich sierpeckich wydarzeń, ludzi, miejsc.
Wystawy starych fotografii, jak i wydawanie książek ze wspomnieniami to doskonały sposób na ocalenie wiedzy o przeszłości Sierpca a także wyraz troski o lokalne dziedzictwo historyczne.
Wystawę oglądać można każdego dnia pracy Biblioteki Miejskiej. Czynna będzie do końca stycznia 2016 roku.