|
Dr Bogumiła Dumowska |
|
|
Bartosz Paprocki - XVI-wieczny heraldyk, genealog, autor historycznych komentarzy, wywodzący się z ziemi sierpeckiej, doczekał się całościowego opracowania życia i twórczości. Dokonała tego w niespełna rok dr Bogumiła Dumowska - nauczycielka akademicka i licealna, publicystka. Książkę wydało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej w ramach projektu finansowanego przez Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra". Promocja książki zorganizowana została 2 grudnia 2015 r. w małej sali teatralnej Centrum Kultury i Sztuki.
Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia prezesa TPZS - Zdzisława Dumowskiego, prywatnie męża autorki. Przybliżył on poszczególne zadania składające się na projekt, którego nadrzędnym celem było przybliżenie, zwłaszcza młodym ludziom, mało znanej sylwetki Paprockiego. W ramach owego projektu w ciągu minionych miesięcy wytyczony został szlak turystyczny im. Bartosza Paprockiego (z Sierpca do Łukomia, przez Starą Wolę, do Szczutowa), zorganizowano rajd dla harcerzy wspomnianym szlakiem, nadano nazwę skwerowi w Sierpcu u zbiegu ulic Braci Tułodzieckich i Płockiej oraz wydano książkę.
Na temat swojego dzieła wypowiedziała się sama autorka, nim jednak to uczyniła, poczyniła podziękowania. Publikacja niewątpliwie jest dziełem całej rodziny Dumowskich, oprócz małżeństwa w powstanie jej poszczególnych części włączyła się także trójka dzieci. Podziękowania usłyszał też historyk Paweł Gąsiorowski, który w jednym z rozdziałów książki wyjaśnił dlaczego Bartosz Paprocki jest szlachcicem ziemi dobrzyńskiej.
Autorka z wielką serdecznością podziękowała też dyrektorowi CKiSz Jarosławowi Żmijewskiemu, za to, co dwukrotnie podkreśliła, że promocja mogła odbyć się w "godnym miejscu", między innymi godnym pisarza, który nie krył związków z ziemią, na której się urodził.
B. Dumowska w swym słowie do potencjalnych odbiorców książki skupiła się na omówieniu najważniejszych dzieł Paprockiego, a więc "Panoszy...", "Gniazda cnoty" i największego jego osiągnięcia jako heraldyka, czyli "Herbów Rycerstwa Polskiego".
Choć tytuł książki "Bartosz Paprocki herbu Jastrzębiec - renesansowy pisarz spod Sierpca" sugeruje, że jest to biografia, w rzeczywistości książka jest szczegółową analizą dzieł Paprockiego, z elementami biograficznymi. Zamysłem pisarskim sierpczanki było wydobycie na światło dzienne nieco mniej znanej twarzy Paprockiego. Po dogłębnej analizie jego dzieł oraz dostępnych źródeł, okazało się, że był człowiekiem ambitnym, pracowitym, mającym szacunek do poprzedników, a przy tym kłótliwym, który nie chadzał utartymi ścieżkami.
Po niemal półtoragodzinnym wykładzie kilka osób z publiczności zechciało zadać autorce i wydawcy pytania, po czym spotkanie dobiegło końca.
Pewną niedogodnością podczas promocji były dekoncentrujące zarówno autorkę, jak i słuchaczy dźwięki muzyki od dyskotekowej po ludową, dobywające się zza ściany, w salach prób oraz hałas z korytarza, no ale można powiedzieć, że był to dowód na to, że CKiSz tętni życiem.