|
Autorzy prezentowanych zdjęć: Dominika Czaplińska, Piotr Mielczarski, Joanna Popis, Milena Skrzydlak, Ewelina Szczygielska i Martyna Szeliga |
|
|
Dyrektor Biblioteki Miejskiej Maria Wiśniewska i współinicjatorka wystawy Maria Studzińska |
|
|
Goście wernisażu |
|
|
We wtorkowe przedpołudnie 12 kwietnia 2016 r. w nowej wystawowej sali Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu odbył się wernisaż wystawy fotograficznej, prezentującej prace uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Z. Wolskiego w Sierpcu. O tym, że w szkole działa grupa pasjonatów fotografii opowiedziała pracownikom biblioteki nauczycielka Maria Studzińska. W książnicy od wielu lat odbywają się prezentacje uzdolnionej młodzieży, dlatego informacja ta idealnie zgrała się w czasie z przygotowywaną do celów wystawowych salą na drugim piętrze placówki.
Na wystawie swoje prace zaprezentowali Dominika Czaplińska, Piotr Mielczarski, Joanna Popis, Milena Skrzydlak, Ewelina Szczygielska i Martyna Szeliga. Podczas wernisażu towarzyszyli im nauczyciele wraz z dyrektor szkoły Magdaleną Pedą, rodzice, koledzy ze szkoły. Zaproszenie przyjęła też wiceburmistrz Sierpca Ewa Leszczyńska oraz radna miejska i jednocześnie przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Opieki Społecznej i Zdrowia przy Radzie Miejskiej Barbara Gil. Słowo wstępu do gości skierowała dyrektor Biblioteki Maria Wiśniewska, która podkreślała dobrą współpracę szkoły i biblioteki. Każdy z autorów zdjęć miał także okazję, by powiedzieć kilka słów o sobie oraz o swojej przygodzie z fotografią.
Młodzi debiutanci nie kryli tremy, ale w ważnym dla nich dniu - pierwszej w życiu wystawie - mogli liczyć na wsparcie i dobre słowo bliskich. Dla większości z autorów zdjęć ich przygoda z fotografią rozpoczęła się przypadkiem, spontanicznie. Za aparat chwytają, by utrwalić ważne w życiu chwile, momenty ulotne, ale także dla zabawy, by pokazać śmieszne zdarzenie, które ma miejsce "tu i teraz". Zdjęcia prezentowane w bibliotece ukazują krajobrazy, portrety kolegów i rodziny, kwiaty, scenki rodzajowe, przedmioty.
W obszernej sali wystawowej znalazło się także miejsce dla wiernie odtworzonego kącika PRL, gdzie oprócz mebli, znalazły się liczne przedmioty stanowiące dziś sentymentalne wspomnienie dawnego wyposażenia mieszkań. Kącik bardzo zainteresował młodzież, która miała okazję obejrzeć przedmioty dziś rzadko spotykane, jak płyty winylowe, pocztówki grające, syfony, liczydła, retro ubrania, torby i kapelusze. Ta część sali stała się także wdzięcznym miejscem do fotografowania.
Wystawa czynna będzie przez kilka najbliższych tygodni.
Więcej zdjęć z wystawy do obejrzenia TUTAJ