|
|
Jedna z potraw przygotowanych w latach minionych na konkurs "Najsmaczniejsza potrawa mazowiecka" |
|
Fora internetowe i blogi pękają w szwach od różnorodnych przepisów, receptur, komentarzy i pytań. Na fotografiach możemy podziwiać wymyślne potrawy, pękate słoiki, smakowite napoje o pięknych barwach zamknięte w stylowych butelkach. Wszystko własnoręcznie przyrządzane, opatrzone szczegółowym komentarzem. Zupy i dania główne, ciasta i desery, konfitury i kompoty. Oryginalne i niebanalne przekąski. Światem zawładnęła moda na gotowanie. Przy czym ma ona współcześnie dwa oblicza. Z jednej strony odważnie eksperymentujemy z kuchniami niemal całego świata. Z drugiej zaś - sięgamy do przepisów naszych babć a raczej praprapra…babć. Od wielu lat nieużywane, przykurzone strony zapisków kuchennych są dziś wyszukiwane i pieczołowicie analizowane. Otwierają przed nami zapomniany świat kulinarnych receptur: jarzębiny na miodzie, nalewki z czeremchy, sałatki z buraczków na zimę. Już sama lektura tych tekstów pobudza wyobraźnię i apetyt. A jest w czym wybierać. Każdy region posiada przecież odrębny zestaw charakterystycznych dań, znanych i przyrządzanych od pokoleń. Także mazowiecka tożsamość kulinarna dysponuje właściwym tylko sobie, regionalnym, niepowtarzalnym smakiem. By nie uległ on zatraceniu, wymaga szczególnej troski.
Właśnie dlatego Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu kieruje zaproszenie do udziału w konkursie pt. "Najsmaczniejsza potrawa mazowiecka" do wszystkich entuzjastów sztuki kulinarnej w jej tradycyjnej odsłonie. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji kulinarnych regionu Mazowsza, popularyzacja tradycyjnych potraw wśród mieszkańców Mazowsza i innych regionów.
Rywalizacja odbędzie się 1 maja 2016 r. podczas imprezy plenerowej "Gotowanie na polanie". Przedmiotem konkursu jest przyrządzenie tradycyjnej potrawy spożywanej na Mazowszu. Do udziału w konkursie zapraszamy zarówno profesjonalnych producentów produktów tradycyjnych i regionalnych, jak również amatorów sztuki kulinarnej. To propozycja zarówno dla regionalnych kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń i przedstawicieli firm, jak również do osób indywidualnych. Liczymy szczególnie na tradycyjne receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie, choć wszystkie tradycyjne potrawy mazowieckie są mile widziane. Aby wziąć udział w rywalizacji wystarczy zadeklarować swój udział poprzez zgłoszenie do konkursu co najmniej 1 potrawy w dniu 1 maja 2016 r. do godz. 10.00. Dania będę oceniane w kilku kategoriach, a mianowicie: danie jarskie, potrawa mięsna, przekąska, deser oraz napój. Wszystkie zgłoszone do rywalizacji potrawy oceni Komisja Konkursowa, w skład której wejdą miedzy innymi osoby wyłonione drogą losowania spośród zwiedzających. Komisja oceni zarówno wygląd, smak, jak również prezentację, czyli sposób podania potrawy. W każdej kategorii Jury przyzna jedną nagrodę główną. Autorzy nagrodzonych potraw otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy, pomocne w celu promowania własnej działalności kulinarnej.
Atrakcyjności przedsięwzięciu dodaje fakt dostępności wszystkich potraw konkursowych na stoiskach wystawców. Dzięki temu danie jaskie, zupa czy deser, które zdobędą największe uznanie Jury i główną nagrodę w konkursie, będą na wyciągnięcie ręki dla wszystkich uczestników imprezy. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.