|
W Ratuszu Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu od 24 maja 2016 r. oglądać można ekspozycję ukazującą kulturę, historię i przyrodę Węgier: "Puszta – węgierski bezkres, W jak Węgry, w Jak Wino, Codziennie nowe odkrycia". |
|
|
Otwarcia wystawy dokonali: dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie – Janos Tischler, były Ambasador Węgier w Polsce Akosz Engelmajer oraz dyrektor MWM w Sierpcu - Jan Rzeszotarski |
|
|
|
Nadchodzące letnie miesiące to czas wzmożonej aktywności turystycznej. Dla poszukujących inspiracji ku temu, jaki w tym roku obrać kierunek destynacji, podpowiedź daje Ratusz Muzeum Wsi Mazowieckiej, w którym od 24 maja oglądać można ekspozycję ukazującą kulturę, historię i przyrodę Węgier: "Puszta - węgierski bezkres, W jak Węgry, W jak Wino, Codziennie nowe odkrycia".
W wernisażu wystawy, który miał miejsce we wtorkowe południe 24 maja udział wzięli dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie - Janos Tischler i były Ambasador Węgier w Polsce Akosz Engelmajer, który jednocześnie był w dniu otwarcia przewodnikiem po wystawie.
Węgry głównie kojarzone są z kuchnią i winem, dlatego pierwsza z sal ekspozycji ukazuje bogactwo regionów, gdzie uprawiana jest winna latorośl i odbywa się produkcja trunku. Koneserzy dowiedzą się o sposobach produkcji wina, jego przechowywania i nazwach win reprezentujących dany region.
Kolejna prezentacja ukazuje dziedzictwo historyczne i archeologiczne Węgier. Plansze informacyjne uzupełnia kolekcja dawnych naczyń. Tytułowa puszta ukazana jest poprzez szereg pięknych zdjęć uwydatniających jej ogrom i dzikość. Mowa jest też o kultywowanej przez wieki kulturze pasterskiej. Puszta Hortobágy to step o obszarze 82 tysięcy kilometrów kwadratowych, włączony w obręb Parku Narodowego Hortobágyi, który w 1999 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ekspozycję uzupełniają ciekawe eksponaty, jak rękodzieło i stroje pasterskie, tradycyjne szaty i chusty węgierskie, elementy uprzęży konnej, ceramika.
Ciekawie ukazano też życie pasterzy w pusztańskim stepie, który stanowi poważne wyzwanie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Szałasy z trzciny o specjalnej konstrukcji oraz palenisko z przygotowywanym nad ogniem węgierskim gulaszem (jeden z eksponatów prezentowanych w Sierpcu) to tylko maleńki fragment tego, co o tradycyjnej kulturze węgierskiej można dowiedzieć się odwiedzając wystawę.
Oglądając poszczególne przedmioty i poznając zarys węgierskiej kultury jeszcze pełniej zrozumieć można historyczne przysłowie "Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki", które mówi o wielowiekowej i zażyłej przyjaźni narodu polskiego i węgierskiego.
Ekspozycja powstała we współpracy i ze zbiorów Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie i czynna będzie w sierpeckim Ratuszu do 20 sierpnia.
Więcej zdjęć na profilu Sierpc OnLine na facebooku