|
Cykl "Popołudnie Kultury", powstał z inicjatywy i według scenariusza Ryszarda Szymańskiego, dyrektora Zespołu Szkół Samorządowych w Rościszewie przy udziale niezwykle uzdolnionej młodzieży z ZSS w Rościszewie, Gimnazjum "Leonium" w Sierpcu i ich opiekunów |
|
|
|
Pośród zgiełku dnia codziennego, trosk i radości, które niesie nam los, w niedzielne popołudnie 5 czerwca w Sierpcu miało miejsce wydarzenie, które pozwoliło jego uczestnikom poczuć się lepiej, ukoić myśli, a w serca wlać nadzieję, że to, co mądre, ambitne i wynikające z głębszej potrzeby duchowej, zyskuje u nas zainteresowanie. Mowa o programie poetycko-muzycznym z nowego cyklu "Popołudnie Kultury", który powstał z inicjatywy i według scenariusza Ryszarda Szymańskiego, dyrektora Zespołu Szkół Samorządowych w Rościszewie przy udziale niezwykle uzdolnionej młodzieży z Zespołu Szkół Samorządowych w Rościszewie, Gimnazjum "Leonium" w Sierpcu i ich opiekunów.
Na zaprezentowany w CKiSz program poetycko-muzyczny przedstawienia składały się gawędy o kulturze - tej, która "koi myśli i leczy serca", refleksje o mądrym wyznaczaniu granic między "mieć a być", filozoficzne odpowiedzi na pytania "kim jesteśmy?" i "jakimi jesteśmy"oraz przemyślenia na temat tego, czym różni się "człowiek kultury" od "człowieka cywilizacji". To wszystko ilustrowały przytaczane przez młodzież myśli Thomasa Eliota, profesora Antoniego Kępińskiego, Oswalda Spenglera, Juliana Tuwima, Czesława Miłosza oraz samego Ryszarda Szymańskiego.
Muzyczną warstwę przedstawienia przygotowała Renata Domańska, która oprócz akompaniamentu, wystąpiła na scenie wykonując jeden z utworów Edyty Geppert. Młodzież zaprezentowała także pieśni z repertuaru Andrzeja Poniedzielskiego, grupy muzycznej Czerwony Tulipan. Poetycko-muzyczną puentą spotkania była "Modlitwa" z repertuaru Jana Jakuba Należytego.
Poetycką inscenizację spotkania przygotowała Agnieszka Tomasik.
Na zakończenie "Popołudnia Kultury", Ryszard Szymański dziękując młodzieży i jej opiekunom, w tym także księdzu dyrektorowi Leonium Michałowi Kiersnowskiemu, zwrócił się do publiczności słowami: "Wierzymy, że w świecie "talarów i krętaczy", przed którymi tak pięknie i mądrze przestrzegają nas bardowie i poeci, znajdzie się zawsze i wszędzie choć mała garść tych, którzy potrzebują ognia prawdziwej sztuki czy nawet nieporównywalnie malutkiego ciepła słowa mówionego i śpiewanego..."
Więcej zdjęć z wydarzenia na profilu Sierpc OnLine na Facebooku