|
Mazowieckie Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, 27.08.2016 r. |
|
|
Mazowieckie Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, 27.08.2016 r. |
|
27 sierpnia 2016 r. Muzeum Wsi Mazowieckiej gościło uczestników Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych i XII Sierpeckiego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Jego organizatorem było Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu we współpracy z Sierpeckim Stowarzyszeniem "Szansa na Życie", Starostwem powiatowy w Sierpcu i Urzędem Miasta Sierpca. Nadrzędną ideą wydarzenia jest upowszechnianie ideałów społeczeństwa otwartego, pozbawionego barier, jak również przybliżenie osobom zdrowym problemów, z jakimi na co dzień muszą zmierzać się osoby z dysfunkcjami.
W ramach imprezy Muzeum oferowało promocyjną cenę biletów dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów w wysokości 2 zł. Uczestnicy imprezy zwiedzali wystawę "Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych" prezentowanej we wnętrzach obiektów z przełomu XIX i XX w. oraz ekspozycji stałych prezentowanych w dworze ziemiańskim, galerii rzeźby i powozowni. Ponadto na terenie ekspozycji odbywały się liczne warsztaty rzemiosła i rękodzieła ludowego. Można było także spróbować swych sił w codziennych zajęciach sprzed lat: praniu i maglowaniu odzieży czy ubijaniu masła w drewnianej masielnicy. Wiele osób z zainteresowaniem przypatrywało się pracy szewca, licznych obserwatorów miał też plecionkarz. Na brak zainteresowania nie narzekała również tkaczka, która oddawała się pracy przy krosnach. Teren jednej z zagród zamienił się w plac zabaw sprzed lat; tutaj każdy mógł pobawić się w taki sam sposób, w jaki bawiły się dzieci kilkadziesiąt lat temu. Toczenie obręczy i fajerek, ringo i jeżdżenie na hulajnogach szybko znalazły amatorów. U wiejskiej zielarki z zaciekawieniem słuchano ciekawostek związanych z dobroczynnymi właściwościami ziół, a u krawcowej poznawano metodę pracy na maszynie pedałowej. W ramach warsztatów papieroplastyki uczestnicy własnoręcznie wykonywali bibułkowe kwiaty, a podczas pokazów powroźnictwa mieli okazję ujrzeć proces wykonywania lin i powrozów. Odbył się także konkurs wiedzy ekologicznej, zorganizowany pod patronatem Starosty Sierpeckiego. Nagrody w postaci tabletów wręczyli laureatom Wicestarosta Sierpecki Juliusz Gorzkoś oraz Wójt Gminy Mochowo - Zbigniew Tomaszewski.
Liczne rywalizacje i konkursy z nagrodami przygotowali wolontariusze ze Stowarzyszenia SZANSA NA ŻYCIE z Sierpca. Objazdową wystawę militariów, strzelanie do celu oraz konkursy wiedzy historycznej zaproponowało Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Historyczno-Kolekcjonerskie. Dużym zainteresowaniem, szczególnie najmłodszych uczestników imprezy, cieszyły się warsztaty ceramiczne, w ramach których każdy mógł przekonać się, jak wygląda praca na kole garncarskim i własnoręcznie wykonać naczynie gliniane.
Podczas Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych nie mogło zabraknąć ludowych akcentów muzycznych. Przy karczmie wesołe melodie przygrywała wiejska kapela ludowa. Tymczasem na scenie amfiteatru zagościł Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej przybliżający barwny folklor Ziem Kutnowskiej. Specjalnie z okazji Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych członkowie zespołu przygotowali warsztaty muzyczne, do udziału w których zaproszeni zostali wszyscy uczestnicy imprezy. Muzyczną część artystyczną zaprezentował także Zespół MANABA z Publicznego Gimnazjum w Mochowie.
To był naprawdę udany dzień. Dzień, w którym byliśmy razem. Na przekór wszystkiemu.