logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna




Newsy Sierpc online - Archiwum
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online - Archiwum

Szlaki turystyczne ziemi sierpeckiej

2016-09-26

Oznakowanie sierpeckich pieszych szlaków turystycznych, w tym nowego szlaku pieszego im. Rodziny Sieprskich herbu Prawdzic
Oznakowanie sierpeckich pieszych szlaków turystycznych, w tym nowego szlaku pieszego im. Rodziny Sieprskich herbu Prawdzic

Kierujemy się w polną drogę w stronę Łukomia (ok. 2,5 km). Warto zaznaczyć, że prowadzi tędy niedawno wytyczony szlak turystyczny im. Bartosza Paprockiego. Stosowne tabliczki i oznakowanie drzew są dobrze widoczne.
Kierujemy się w polną drogę w stronę Łukomia (ok. 2,5 km). Warto zaznaczyć, że prowadzi tędy niedawno wytyczony szlak turystyczny im. Bartosza Paprockiego. Stosowne tabliczki i oznakowanie drzew są dobrze widoczne.

Szlak im. Bartosza Paprockiego przechodzi przez Starą Wolę,  dawniej Paprocka Wola,  i Gugoły - wsie, których Bartosz Paprocki był właścicielem. Fot. czerwiec 2015 r.
Szlak im. Bartosza Paprockiego przechodzi przez Starą Wolę, dawniej Paprocka Wola, i Gugoły - wsie, których Bartosz Paprocki był właścicielem. Fot. czerwiec 2015 r.

Szlak im. Bartosza Paprockiego
Szlak im. Bartosza Paprockiego

Szlak im. Rodziny Sieprskich
Szlak im. Rodziny Sieprskich

Przez teren Powiatu Sierpeckiego prowadzą trzy wyznakowane szlaki turystyczne.

Pierwszy to Szlak im. Bolesława Krzywoustego, liczący 125,5 km,  prowadzący od Kutna przez Płock do Sierpca od strony południowej. Szlak upamiętnia władcę Polski, którego życie związane było z Mazowszem. Szlak prowadzi przez lasy i pola, częstokroć zbliżając się do Skrwy i dając możliwość podziwiania pięknych widoków na dolinę tej rzeki. Na terenie Powiatu Sierpeckiego Szlak ten liczy 26 km i przebiega przez Gminę Mochowo i Gminę Sierpc. W czasie wędrówki  można zatrzymać się nad jeziorem Bledzewskim. Na trasie natrafiamy na wczesnośre­dniowieczne grodzisko w Grodni, młyn w Choczniu, kościół w Żurawinie, dwór w Miłobędzynie. Jest to szlak PTTK, wyznakowany na czerwono.

Drugi szlak turystyczny nosi nazwę Szlaku im. Bartosza Paprockiego i został wykonany w 2015 r. Szlak upamiętnia Bartosza Paprockiego, wybitnego człowieka Renesansu, polskiego i czeskiego heraldyka i genealoga. Szlak prowadzi z Sierpca od dworca PKP obok najważnie­jszych zabytków, jak renesansowe kościoły, XIX-wieczny ratusz, wykopaliska arche­ologiczne, które odsłoniły fundamenty sierpeckiego zamku, w kierunku Babca Piasecznego, Łukomia, Brysk, Gugołów, Starej Woli, gdzie urodził się Bartosz Paprocki, dalej przez Blizno do Szczutowa. Prowadzi przez pola i lasy, pozwalając zobaczyć przyrodnicze piękno ziemi sierpeckiej. Wytyczony i wyznakowany został na zielono przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej. Było to jedno z zadań projektu pn. "Przeszłość fundamentem naszej tożsamości. Bartoszowi Paprockiemu Ziemia Sierpecka - w hołdzie" dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".  Szlak im. Bartosza Paprockiego liczy 25,8 km. Obydwa szlaki łączą się w jednym miejscu - przy dworcu PKP w Sierpcu.

Trzeci szlak turystyczny powstał w 2016 r. w wyniku realizacji przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej  projektu pn. Wytyczenie i oznakowanie Szlaku pieszego  im. Rodziny Sieprskich herbu Prawdzic. Projekt uzyskał wsparcie finansowe Zarządu Województwa Mazowieckiego w ramach tegorocznego konkursu dla organizacji pozarządowych  pn. Turystyka i krajoznawstwo. 1. Szlaki turystyczne.

Wytyczenie i wyznakowanie nowego szlaku o długości 16.6 km łączącego Sierpc ze Szczutowem przez Szczechowo i Mieszczk w połączeniu ze Szlakiem im. Bartosza Paprockiego stwarzałoby rodzaj pętli o łącznej długości 42,4 km. Stworzona została trasa prowadząca głównie przez tereny leśne i i niezabudowane, którą na rowerze bez trudu można pokonać w kilka godzin. W przypadku rajdów organizowanych dla dzieci i młodzieży głównie przez Hufiec ZHP jest to trasa rajdu 2-dniowego z noclegiem w jednej ze szkół szczutowskich.

Szlak nosi imię Rodziny Sieprskich herbu Prawdzic. Wiąże się to z faktem, że rodzina ta była właścicielami Sierpca i wsi Szczutowo w latach 1400-1572, dopóki nie wymarła jej linia męska. Kościół parafialny  w Szczutowie był fundowany przez Sieprskich. Sierpc zaś  od końca XV w. pod rządami Sieprskich do połowy XVII wieku przeżywał rozkwit. Szlak biegnie w znacznej części pośród lasów i pozwala w sposób bezpieczny przebyć pieszo lub rowerem trasę miedzy Sierpcem a Szczutowem. Podczas wędrówki natrafiamy na Muzeum Wsi Mazowieckiej  (skansen), zabytkowy drewniany kościół pw. Św. Marii Magdaleny oraz jezioro Szczutowskie.

Wytyczenie nowego szlaku turystycznego wzbogaciło ofertę turystyczną Sierpca, który jest znany z największego (60 ha) na Mazowszu skansenu wsi mazowieckiej.


Tagi: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej


Koordynator projektu – Zdzisław Dumowski









Komentarze do artykułu: [2]


piechur
2016-09-28 11:24:14 - Piękne szlaki! Do tego dobrze oznakowane w terenie i porządne plansze i drogowskazy. Brawo!


testowy komentarz
2016-09-28 11:23:25 - testowy




Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów




Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.