|
W sierpeckim skansenie ekipa Telewizji Polskiej realizowała spektakl "Wesele w kurnej chacie". Główne role zagrali m.in. Andrzej Grabowski, Krystyna Tkacz, Tomasz Stockinger, Sławomir Orzechowski, Grażyna Barszczewska, Marek Siudym, Jacek Borkowski, Wojciech Wysocki. W państwa młodych wcielili się Katarzyna Kołeczek i Michał Lesień, 2-6.10.2016 r. |
|
|
|
|
|
Ekspozycja Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu stała się na kilka dni planem zdjęciowym najnowszego projektu przygotowywanego przez TVP. W zdjęciach realizowanych między 2 a 6 października wzięli udział znakomici aktorzy znani z ekranów i desek teatralnych całego kraju oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu i Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu. W spektaklu "Wesele w kurnej chacie" główne role zagrali m.in. Andrzej Grabowski, Krystyna Tkacz, Tomasz Stockinger, Sławomir Orzechowski, Grażyna Barszczewska, Marek Siudym, Jacek Borkowski, Wojciech Wysocki. W państwa młodych wcielili się Katarzyna Kołeczek i Michał Lesień. Autorami scenariusza są pan Włodzimierz Kuligowski i Zbigniew Lesień, który podjął się również reżyserii przedsięwzięcia. Zdjęcia przygotował Waldemar Szmidt.
Widowisko słowno-wokalne stanowiło uwspółcześnioną interpretację "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Akcję rozpoczyna wynajęcie przez parę nowożeńców zagrody skansenowskiej na przyjęcie weselne, co doprowadza do wielu nieoczekiwanych odwiedzin i wydarzeń. Na kilka dni skansen przemienił się w scenę dla jedynej w swoim rodzaju biesiady. Okraszona doskonałymi dialogami uczta poślubna, romantyczne spacery w noc wśród zabudowań gospodarczych, cygańskie tabory to tylko niektóre ze zdarzeń jakie czekają na widza. W muzealnym kościele odbył się ślub, po którym weselnicy wozami udali się na zabawę. Na podwórzu zagrody sołtysa powstał parkiet do tańca, przed spichlerzem, obok zbożowych styg stanęła konsoleta DJ'a, zaś przed chałupą ustawiono uginające się pod ciężarem weselnych dań stoły. Wiele uwagi poświęcono także odwołaniu do współczesnych wydarzeń społeczno-politycznych, w tym tematom związanym z ochroną środowiska, stąd w jednej ze scen pojawił się strajk ekologów. Tło, a zarazem komentarz dla ukazanych zdarzeń stanowiły najbardziej znane piosenki Jana Kaczmarka, jednego ze współzałożycieli kabaretu Elita. Widzowie usłyszą takie utwory jak: "Kurna chata", "Zerowy bilans, czyli pero, pero", "Czego się boisz głupia", "Oj naiwny" w nowych aranżacjach występujących w spektaklu aktorów, przyjaciół kompozytora. Obok artystów scenicznych pojawili się również wybitni wokaliści: Danuta Błażejczyk, Jerzy Skoczylas i Tercet Egzotyczny, pokazując swój kunszt aktorski.
Premiera przedstawienia miała miejsce 14 listopada 2012 roku w Operze Wrocławskiej, w 5. rocznicę śmierci wybitnego artysty, jako hołd dla jego twórczości. Jak podkreślał wówczas reżyser: "piosenki Janka są autentyczne i uniwersalne. Mogłoby się wydawać, że mimo iż powstały dekadę temu, to były pisane właśnie z myślą o czasach współczesnych i ludziach XXI wieku". Wybór Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu jako miejsca do realizacji zdjęć do widowiska nie był przypadkowy. Już podczas pierwszego wykonania w Operze Wrocławskiej wydarzenia odgrywały się na tle zdjęcia jednej z chałup skansenu. Obecna, filmowa odsłona stanowi więc pewnego rodzaju powrót do korzeni.
Premiera telewizyjna planowana jest na początek listopada w programie drugim TVP. Już teraz zachęcamy do oglądania!