Jest w roku jeden wieczór, w którym wszyscy i ci mali, i ci dorośli są dziećmi, wieczór cieplejszy od wszystkich. Gdy zapada zmrok w ten zimowy dzień łatwiej nam uwierzyć w dobro. Jeszcze na początku XX wieku na mazowieckiej wsi z okresem Bożego Narodzenia związanych był szereg wierzeń i obrzędów. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu stanowi jedno z ostatnich miejsc, w którym tradycje te nadal są żywe.
W dniu 10 grudnia w sierpeckim skansenie miał miejsce wyjątkowy jubileusz. Już po raz 25 w Muzeum odbyło się otwarcie wystawy cyklicznej "Boże Narodzenie na Mazowszu". Stanowi ona sentymentalną podróż przez tradycję polskiej wsi, od Adwentu, czasu przygotowań, przez radość świętowania, po zwyczaje kolędnicze. Tegoroczny wernisaż był też wyjątkowy pod innym względem. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zrealizowało bowiem projekt oświetlenia muzealnej wsi i wnętrz obiektów wchodzących w jej skład. Dzięki temu przybyli na uroczystość goście mieli okazję podziwiać pięknie oświetloną wystawę podczas wieczornego zwiedzania. Pozwoliło im to jeszcze lepiej poczuć atmosferę dawnych Świąt. Zwiedzający przyglądali się jakie prace wykonywano w czasie przedświątecznym, jak wyglądała wieczerza wigilijna pod koniec XIX wieku, a jak w latach 20-tych XX wieku, zobaczyli też z czego wykonywano ozdoby na choinkę i poznali różne grupy przebierańców odwiedzające domostwa w karnawale. Jedną z najważniejszych części wydarzenia stanowiło otwarcie nowej ekspozycji w przeniesionym na teren
Muzeum w roku 2012 dworze ziemiańskim z Uniszek Zawadzkich. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Julia Pitera, posłanka do Parlamentu Europejskiego; Waldemar Olejniczak, poseł na Sejm RP; Ewa Jaszczak, Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Płocku i przewodnicząca Rady Muzeum; Jan Warecki, Wójt Gminy Wieczfnia Kościelna i Tadeusz Sieński, Przewodniczący Rady Gminy Wieczfnia Kościelna z której przeniesiony został nowo otwarty dwór, a także Jan Rzeszotarski, Dyrektor MWM i Bogusława Trojanowska, Zastępca Dyrektora MWM.
Klimatyczne wnętrza przygotowane z ogromną pieczołowitością przybliżyły oglądającym realia życia w zamożnej rodzinie szlacheckiej sprzed prawie 200 lat. Po zwiedzaniu goście udali się na uroczystą galę w sali widowiskowej Hotelu Skansen Conference&Spa. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji kulturalnych i oświatowych. Muzeum miało okazję gościć tego dnia, prócz wymienionych między innymi: prof. dr hab. inż. Zbigniew Kruszewski; Rektor Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku;; Piotr Brzeski, Dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie; Tomasz Rosłonek, Zastępca Dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Inwestycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego; ksiądz Dziekan Andrzej Więckowski; samorządowcy i radni Miasta Sierpca z burmistrzem, Jarosławem Perzyńskim.
Gala przygotowana została przy wsparciu sponsorów, wśród których znaleźli się: państwo Agnieszka i Mariusz Brodzińscy, Krzysztof Czyżyk, właściciel firmy Czyżyk - Sierpc Dealer Husqvarna, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu, Anna i Stanisław Kaczorowscy, właściciele firmy Meble Rustikal, Mariusz Klejno, właściciel szkółki drzew i krzewów ozdobnych ELMAR, Marek Klikczyński, właściciel Zakładu Usług Ogrodniczych ARBOR, firma HOLLYWOOD S.A., firma P.U.H. Export-Import Adam Lipiński, Wojciech Lipiński, właściciel firmy WOJTRANS, firma Masarnia Staropolska Strzecha s.c, Biuro Projektów i Nadzorów Budowlanych ANBUD, Sklep Owocowo-Warzywny Zofia Perzyńska, firma BUDWAL, Zakład Usług Stolarskich STOLBASZ, Zofia Stelmanska z Karczmy POHULANKA, państwo Izabela i Jacek Telesiewicz, właściciele firmy ZAJAZD SONATA, Hotel SKANSEN Conference&Spa i Browaru Kasztelan Sierpc S.A.
Zebranych powitał Dyrektor Muzeum. W swoim wystąpieniu przybliżył słuchaczom historię wystawy bożonarodzeniowej w skansenie. Wyraził też głęboką wdzięczność za wkład w jej przygotowanie dla Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika, Prezesa WFOŚiGW w Warszawie, Artura Dąbrowskiego i księdza Dziekana, Andrzeja Więckowskiego. Po nim wicedyrektor MWM, Bogusława Trojanowska przedstawiła referat "Minął rok", w którym zaprezentowała dokonania Muzeum na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Podczas gali głos zabrali również: posłanka do Parlamentu Europejskiego, Julia Pitera, Poseł na Sejm RP, Waldemar Olejniczak i Jan Bolesław Nycek.
W części artystycznej wydarzenia na scenie sali widowiskowej wystąpiła Płocka Orkiestra Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Przemysława Marcyniaka. Koncert pod nazwą "Świąteczna opowieść. Wigilijny sen o muzyce" poprowadziła aktorka teatralna i filmowa, Ewa Kasprzyk. Solowe partie solowe wykonały natomiast Małgorzata Bernatowicz i Agnieszka Kadłubowska. Występ wypełniły najpiękniejsze dzieła muzyki klasycznej, arie operowe, piosenki popowe i kolędy w wirtuozerskich aranżacjach orkiestrowych. Przygotowany przez artystów spektakl dźwięku stanowił doskonałe wprowadzenie w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Był też pięknym wstępem do wieczornego spotkania opłatkowego, podczas którego ksiądz Więckowski pobłogosławił zebranych i złożył im życzenia spokojnych, zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia.
Serdecznie zachęcamy Państwa do odwiedzania skansenu i korzystania z szerokiego wachlarza programów zimowych. Zima w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu jest pełna wrażeń. Warto bliżej przyjrzeć się dawnym tradycjom bożonarodzeniowym, by na nowo poczuć magię Świąt ze wspomnień.