|
Druga wystawa Daniela Rycharskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sierpcu, 15 stycznia 2004 r. |
|
|
Daniel Rycharski z koleżankami i kolegami podczas wernisażu wystawy w Miejskiej bibliotece Publicznej w Sierpcu 15 stycznia 2004 r. |
|
|
Daniel Rycharski podczas otwarcia swojej debiutanckiej wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sierpcu, w marcu 2000 roku. Na zdjęciu z dyrektor Biblioteki Marią Wiśniewską. |
|
|
Galeria - Kapliczka według Daniela Rycharskiego, 2012 r. |
|
Urodzony w Sierpcu, a mieszkający w pobliskim Kurówku artysta Daniel Rycharski został laureatem prestiżowego Paszportu "Polityki" w kategorii "Sztuki wizualne". W uzasadnieniu przyznaniu nagrody czytamy, że nagrodę przyznano "za intrygujące połączenie duchowości z aktywizmem, konserwatyzmu z otwartością i prowincjonalizmu z europejskością. Za nadanie całkiem nowego sensu terminowi "sztuka wiejska".
Daniel Rycharski urodził się w 1986 roku w Sierpcu, jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (był m.in. doktorantem w pracowni interdyscyplinarnej Zbigniewa Sałaja i Grzegorza Sztwiertni). Zasłynął działaniami artystycznymi w przestrzeni wsi, jest twórcą wiejskiego street-artu, prowadzi Galerię-Kapliczkę, tworzy filmy, słuchowiska radiowe, instalacje, projekty site-specific. Dzięki artystycznym akcjom wypromował swoją rodzinną wieś Kurówko nieopodal Sierpca. Tam mieszkają jego dziadkowie, których dom był miejscem pierwszych realizacji artystycznych. Również tam znajduje się jego Galeria-Kapliczka, wyróżniona w konkursie Radiowego Domu Kultury, która jest miejscem kultu sztuki współczesnej. Wiejski street art Daniela Rycharskiego rozpoczął się w 2009 roku od inspiracji opowieściami o tajemniczych zwierzętach i dziwnych zdarzeniach w Kurówku. Pierwsze murale ze zwierzętami artysta namalował na ścianie budynku babci i dziadka. Wkrótce obrazy pojawiły się na ścianach sąsiadów i w całej miejscowości, na przystankach autobusowych, stodołach, szopach i domach. Projekt realizowany w ramach doktoratu na krakowskiej ASP objął też swoim zasięgiem sąsiednie wsie. Daniel Rycharski jest również autorem m.in. instalacji "Strachy i Dziki".
Jako ciekawostkę warto dodać, że pierwszą autorską wystawę, Daniela, jeszcze jako ucznia szkoły podstawowej otwarto w marcu 2000 roku w sierpeckiej Bibliotece Miejskiej, w ramach cyklu "Promocja Twórczości Artystycznej Młodych Twórców Miasta i Powiatu".
Kolejna duża wystawa, także w rodzimej Bibliotece Miejskiej, zaprezentowana została w styczniu 2004 roku. Ówczesna ekspozycja liczyła 28 prac wykonanych różnymi technikami malarskimi - prezentowano malarstwo olejne, akwarele, rysunek i kolaż. Wystawa już wówczas doceniana była zarówno przez rówieśników młodego artysty, jak i dorosłych sierpczan.
Paszport "Polityki" to nagroda ustanowiona w 1993 przez tygodnik "Polityka", przyznawana twórcom w sześciu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada oraz, od 2002, obejmująca także nagrodę specjalną kreator kultury za osiągnięcia w krzewieniu kultury.