|
Barbara Kosmowska w trakcie podpisywania swoich książek, 21.04.2017 r. |
|
|
Barbara Kosmowska, pisarka powieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych, badaczka literatury była gościem piątkowego (21 kwietnia) spotkania w sierpeckiej Miejskiej Bibliotece Publicznej. Autorka już na samym początku zjednała swoim sposobem bycia, a przede wszystkim szerokim uśmiechem, zgromadzoną publikę.
O swoim życiu, twórczości i zainteresowaniach opowiadała zadającej jej pytania dyrektor Biblioteki Monice Stańczak.
Barbara Kosmowska swoją działalność literacką rozpoczęła stosunkowo późno, gdyż wieku 40 lat. Pierwsze próby literackie poczyniła jeszcze jako licealista - były to wiersze, które opublikowano w latach 70. w magazynie "Na Przełaj". Po studiach polonistycznych na Uniwersytecie Gdańskim zajęła się literaturą, ale od strony naukowej. Jej czas wypełniała praca badawcza i zajęcia ze studentami. Z wyróżnieniem obroniła też rozprawę doktorską.
Pomysł na pierwszą powieść podsunęło jej samo życie. Powieść "Głodna kotka" napisała, aby uporać się z własnym cierpieniem związanym z kłopotami zdrowotnymi przyjaciółki. Z propozycją wydania powieści autorka zadzwoniła do wydawnictwa "Twój Styl" i już po tygodniu otrzymała pozytywną odpowiedź. Książka nie trafiła jednak do obrotu księgarskiego, lecz kolportowana była wśród czytelniczek miesięcznika "Twój Styl".
Kolejna z powieści Kosmowskiej trafiła już do szerokiego obiegu i od chwili jej wydania pisarka zagościła w sercach czytelników. O wydaniu "Terenu prywatnego" zadecydowała wygrana w konkursie na "Dziennik polskiej Bridget Jones" Wydawnictwa Znak.
Barbara Kosmowska jest autorką wszechstronną - odbiorcami jej literatury są zarówno dorośli czytelnicy - głównie kobiety, jak i dzieci i młodzież. Stąd w dorobku pisarki kilkadziesiąt już pozycji książkowych, z których najgłośniejsze to wspomniany debiut oraz powieści "Ukrainka", "Prowincja", "Niebieski autobus", "Gorzko", "W górę rzeki", zaś dla młodzieży: "Buba", "Pozłacana rybka" czy "Niechciana". Niektóre z książek napisała także w duecie, m.in. ze znanym autorem literatury dziecięcej Grzegorzem Kasdepke powstał "Wielki wybuch, czyli K kontra K".
Bohaterowie książek Kosmowskiej to postaci będące wytworem jej wyobraźni, ale niektórym z nich autorka nadaje cechy osób, z którymi kiedyś w życiu się zetknęła. Dla pisarki ważne jest, aby jej książki wzruszały i zatrzymywały czytelnika na chwilę. Nie chce w nich nauczać i moralizować, gdyż jak mówiła, lektura wymaga od nas samych abyśmy byli i aktorami i reżyserami, abyśmy sami wiedzieli i rozumieli książkę tak, jak chcemy, bez narzuconej interpretacji.
Za swoją najtrudniejszą powieść autorka uważa "Ukrainkę", w której podjęła się tematyki emigracji zarobkowej i walki ze stereotypem Ukrainki będącej zagrożeniem dla mężów i pracy w Polsce. Stworzyła tym samym powieść o miłości, ślepym losie i bólu, którego każdy z nas doświadcza. Jak mówiła podczas spotkania: "Ból uczy nas piękna i otwarcia na drugiego człowieka".
Barbara Kosmowska, pomimo wieloletniej już obecności na polskiej scenie literackiej, jest osobą bardzo skromną i rzadko jest bohaterką doniesień medialnych. Oprócz pracy pisarskiej pochłania ją także zasiadanie w różnego rodzaju gremiach jurorskich konkursów literackich, także tych o randze międzynarodowej.
Po spotkaniu z sierpeckimi czytelnikami pisarka chętnie rozdawała autografy i pozowała do wspólnych fotografii.