|
Paweł Bogdan Gąsiorowski i Marek Kośmider kolejnymi odznaczonymi medalem "Zasłużony dla Miasta Sierpca" |
|
Decyzją Rady Miejskiej Sierpca kolejnymi osobami, które otrzymają medal "Zasłużony dla Miasta Sierpca" są Paweł Bogdan Gąsiorowski i Marek Kośmider.
PAWEŁ BOGDAN GĄSIOROWSKI - sierpczanin, urodzony w 1953 r., z zawodu historyk, z zamiłowania heraldyk i genealog, miłośnik Sierpca i ziemi sierpeckiej, Mazowsza i Kujaw. Założyciel Konfraterni Sierpeckiej w Bydgoszczy, zrzeszającej sierpczan mieszkających w Bydgoszczy, pomysłodawca nazwania jednej z bydgoskich ulic, ulicą Sierpecką (2011 r.). Swe wielkie przywiązanie do grodu nad Sierpienicą pięknie wyraził w słowach hejnału sierpeckiego, który stał się oficjalną pieśnią Sierpca. Jest także autorem około setki artykułów naukowych i popularnonaukowych w prasie lokalnej i regionalnej. Jego debiutem książkowym były wydane w 2005 r. przez TPZS "Nekropolie ziemi sierpeckiej", współtworzył monografię Sierpca oraz dwa tomy przewodnika "Ziemia sierpecka znana i nieznana". W 2010 r. ukazała się jego kolejna publikacja: "Fryderyk Chopin w Rościszewie". W 2013 roku nakładem Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki oraz Agencji Wydawniczej "Egros" w Warszawie wydany został przewodnik "Tradycja Mazowsza: powiat sierpecki" jego autorstwa. W 2014 r. ukazała się książka "Opowieści genealogiczne z ziemi sierpeckiej", będąca zwieńczeniem kilkudziesięciu lat poszukiwań w archiwach, herbarzach itp. P. B. Gąsiorowski jest także autorem przewodników po Toruniu i Bydgoszczy. Mieszka w Bydgoszczy.
MAREK KOŚMIDER - urodzony w 1950 r. w Koszalinie, syn wybitnego sierpeckiego chirurga Stefana Kośmidra, w latach 1995-2014 burmistrz Sierpca, wcześniej naczelnik Wydziału Działalności Gospodarczej i Komunikacji Urzędu Miejskiego w Sierpcu. W czasie najdłuższej w dziejach miasta kadencji burmistrza w Sierpcu zmodernizowana i rozbudowana została baza oświatowo-wychowawcza, wybudowano bądź zmodernizowano drogi, parkingi, chodniki, wybudowano dziesiątki kilometrów kanalizacji sanitarnej i deszczowej, zagospodarowano Jeziórka i tereny otaczającego je parku. Do najbardziej znaczących wydarzeń inwestycyjnych za kadencji Marka Kośmidra należało zakończenie rozbudowy Składowiska w Rachocinie i powstanie Centrum Kultury i Sztuki, zmodernizowanie Ciepłowni Miejskiej.