|
Paweł Bogdan Gąsiorowski |
|
W piątkowe przedpołudnie 28 września 2018 r. w urzędzie Stanu Cywilnego w Sierpcu miało miejsce uroczyste wręczenie Medalu Zasłużony dla Miasta Sierpca dwóm osobom - historykowi Pawłowi Bogdanowi Gąsiorowskiemu i burmistrzowi Sierpca w latach 1995-2014 Markowi Kośmidrowi.
Poniżej przedstawienie sylwetki jednego z odznaczonych. Sylwetka Marka Kośmidra w osobnym artykule.
PAWEŁ BOGDAN GĄSIOROWSKI urodził się w 1953 r. w Sierpcu, jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu oraz Technikum Mechanicznego w Sierpcu. Ukończył historię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1982 r. zamieszkał z rodziną w Bydgoszczy, ma żonę Ewę - nauczycielkę, oraz dwóch synów Wojciecha i Piotra. Od 1980 r. uczył historii, m.in. w Szkole Podstawowej nr 41 w Bydgoszczy, zaś w latach 1992-2007 w IV Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy. Od 2007 r. jest na emeryturze.
Po Bartoszu Paprockim, renesansowym pisarzu urodzonym w Woli Starej, jest drugim genealogiem i heraldykiem, jakiego wydała ziemia sierpecka. P. B Gąsiorowski jest regionalistą związanym z Sierpcem i ziemią sierpecką, Mazowszem i Kujawami, samodzielnym badaczem historii o szerokich horyzontach poznawczych i znaczącym dorobku pisarskim. Jest współzałożycielem i prezesem istniejącego od 1993 r. Bydgoskiego Towarzystwa Heraldyczno-Genealogicznego oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. Wspólnie z sierpczanami mieszkającymi w Bydgoszczy, w 2006 roku założył Konfraternię Sierpecką w Bydgoszczy. Podczas samodzielnie organizowanych licznych wyjazdów krajoznawczo - turystycznych, poza odwiedzaniem miejsc związanych z Mazowszem i Kujawami, penetruje także wschodnie kraje należące do dawnej Rzeczpospolitej. Działa w Bractwie Inflanckim, Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, Towarzystwie Miłośników Miasta Bydgoszczy, Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej. Na jego dorobek pisarski składa się szereg publikacji. Jest współautorem "Dziejów Fordonu i okolic" (Bydgoszcz 1997), "Dziejów Sierpca i ziemi sierpeckiej" (Sierpc 2003), 1 i 2 tomu książki "Ziemia sierpecka znana i nieznana: informator historyczno-krajoznawczy" (Sierpc 2007 - t. 1 i 2015 - t. 2), autor wstępu w "Herbarzu szlachty powiatu sierpeckiego" Jerzego Łempickiego (Sierpc 2008), autor książek: "Nekropolie ziemi sierpeckiej - przewodnik" (Sierpc 2005), "Fryderyk Chopin w Rościszewie" (Sierpc 2010), "Powiat sierpecki - przewodnik subiektywny" (Warszawa 2013), "Opowieści genealogiczne z ziemi sierpeckiej" (Sierpc 2014), "Spacerem po Bydgoszczy" (Skrzeszew-Warszawa 2015), "Spacerem po Toruniu" (Skrzeszew-Warszawa 2017), Ponadto jest autorem ponad 100 artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz twórcą słów hejnału sierpeckiego zatwierdzonych przez Radę Miejską Sierpca 18 marca 2010 roku.
Stworzył tablicę genealogiczną wywodząc cztery obecnie panujące europejskie rody od Andrzeja Sieprskiego herbu Prawdzic, na którym w 1572 r. wygasła męska linia rodziny, pod rządami której Sierpc wszedł w swój złoty wiek
W 2011 r. z jego inicjatywy Rada Miasta Bydgoszcz nazwała jedną z nowych ulic tego miasta ulicą Sierpecką. W latach 2015-2016 brał udział w projekcie TPZS wytyczenia Szlaku Turystycznego im. Bartosza Paprockiego na trasie Sierpc - Łukomie - Wola Stara - Szczutowo oraz Szlaku Turystycznego im. Rodziny Sieprskich herbu Prawdzic na trasie Szczutowo - Szczechowo - Sierpc. Obydwa szlaki zostały przyjęte do zespołu Polskiego Towarzystwa Turystyczno -Krajoznawczego i wprowadzone do cyfrowej bazy danych prowadzonej przez Marszałka Województwa Mazowieckiego.
na podst. wniosku Z. Dumowskiego, oprac. Magdalena Staniszewska