|
Wystawka publikacji i ważniejszych pamiątek związanych z historią Sierpca przygotowana w Ratuszu przez Kazimierza Czermińskiego, 10.10.2018 r. |
|
Sierpecki oddział Towarzystwa Naukowego Płockiego zaprosił w środowe popołudnie 10 października 2018 r. do swojej siedziby w Ratuszu MWM na odczyt Michała Webera z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc, poświęcony nowym faktom dotyczącym mordów w sierpeckim więzieniu w latach 1939-1945. Więzienie znajdowało się w klasztorze Sióstr Benedyktynek przy kościele pw. NMP w Sierpcu. Autor odczytu poszerzył swój wykład w stosunku do rozdziału w książce "Polacy i Żydzi ofiary niemieckiej okupacji Ziemi Sierpeckiej w latach 1939-1945", która ukazała się w Sierpcu w marcu 2018 r. Od tego czasu Michał Weber ustalił nowe nazwiska ofiar. Wykład uzupełniał pokaz zdjęć oraz ciekawe nagranie dźwiękowe zeznań Sabiny Szałeckiej Kozłowskiej (była jedyną znaną osobą, która uratowała się z rzezi w nocy z 19 na 20 stycznia 1945 r.) z procesu Ericha Kocha.
W drugiej części spotkania głos zabrał wieloletni samorządowiec, radny miejski, regionalista i emerytowany nauczyciel Kazimierz Czermiński, który po raz kolejny podkreślił, jak ważne jest upamiętnianie znaczących dla Sierpca osób. Tym samym wspomniał o Natalii Pomianowskiej, urodzonej w 1886 r. sierpczance, która podczas okupacji prowadziła w swoim maleńkim mieszkaniu na ulicy Benedyktyńskiej 3 tajne nauczanie.