W 2018 roku w naszym Muzeum zrealizowane zostało zadanie pn.: "Zakup wyposażenia do pracowni konserwatorskiej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu" dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych".
Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków finansowych MKiDN stanowiące 68,89% całkowitego kosztu zadania. Wkład własny do projektu zabezpieczył Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w wysokości 31,11%.
Celem zakupu nowego wyposażenia było doposażenie obecnych pomieszczeń w niezbędne urządzenia do prowadzenia prac z zakresu konserwacji obiektów muzealnych z zakresu drewna, metalu, papieru, malarstwa czy tkanin.
Projekt obejmuje wyposażenie pomieszczenia konserwatorskiego w następujące urządzenia i sprzęty:
- wanno-stół niskociśnieniowy umożliwiający prowadzenie prac przy konserwacji malarstwa czy "mokrych" prac w konserwacji papieru i tkanin.
- nawilżacz powietrza z jednoczesną funkcją oczyszczania go, który pozwoli zapewnić właściwe warunki do przechowywania zbiorów,
- osuszacz powietrza, do redukcji nadmiaru wilgoci w pomieszczeniach,
- kabinę do używania mikropiaskarki, umożliwiającą bezpieczną pracę przy oczyszczaniu różnorodnych zbiorów, głównie metalowych
- dwa stanowiskowe odciągi pyłów i oparów do wchłaniania, filtracji i oczyszczania powietrza,
- odkurzacz przemysłowy współpracujący ze stołem niskociśnieniowym, przystosowany do prac na sucho i mokro,
- specjalistyczny odkurzacz do zbiorów archiwalnych, a także do trudno dostępnych miejsc w archiwach i magazynach,
- lampę stojącą do doświetlania stanowiska pracy,
- stół roboczy stwarzający wygodne i ergonomiczne stanowisko pracy, dwa krzesła robocze,
- elektryczną, wielofunkcyjną multiszlifierka wraz z akcesoriami, do cięcia, wygładzania, rzeźbienia, szlifowania, usuwania rdzy, wycinania otworów itp.,
- dwa rejestratory temperatury i wilgotności.
Dzięki realizacji zadania w Muzeum Wsi Mazowieckiej możliwe jest usprawnienie procesu konserwacji i zapewnienie korzystniejszych efektów w prowadzeniu specyficznych prac i napraw związanych z gromadzonymi zbiorami etnograficznymi. Zakupiony nowoczesny sprzęt ułatwi czynności renowacyjno-impregnacyjne, zapewniając odpowiedni standard przechowywania i zabezpieczenia muzealiów. Zwiększy także bezpieczeństwo i higienę pracy pracowników.
Nowe wyposażenie daje nam pewność, iż każdy obiekt dziedzictwa kultury jest otoczony w należytą opieką.