|
31 maja 2019 roku odbyła się kolejna edycja cyklu "Peryferia". W sierpeckim Centrum Kultury i Sztuki zagrały zespoły Ukryte Zalety Systemu z Wrocławia i Schröttersburg z Płocka. |
|
|
|
31 maja 2019 roku odbyła się kolejna edycja cyklu "Peryferia". W sierpeckim Centrum Kultury i Sztuki zagrały zespoły Ukryte Zalety Systemu z Wrocławia i Schröttersburg z Płocka. Esencja ich muzyki to wpływy post-punkowe oraz nowo- i zimnofalowe.
Niektórzy mogliby powiedzieć, że piątek, ostatni dzień maja, to idealna data na grilla i że frekwencja na koncercie w małym mieście nie dopisze. Na szczęście stereotypy są tylko stereotypami, które redefiniują się z każdą chwilą jak zmiana w ludzkiej świadomości. Publiczność dopisała, mimo opóźnienia startu koncertu. W pierwszej kolejności na scenie pojawił się zespół z Wrocławia, czyli Ukryte Zalety Systemu. Nie jestem pewny ile procent ludzi była świadoma, że to ścisła czołówka polskiego post-punka XXI wieku i skład, któremu jako jednemu z kilku polskich zespołów, amerykańska stacja KEXP zarejestrowała koncert, który możemy sobie znaleźć na platformie youtube. Zespół zagrał materiał mieszany, nowe numery, które zagrali, będą wydane na początku września w jednej z najlepszych polskich wytwórni niezależnych - Antenie Krzyku. Oczywiście usłyszeliśmy także piosenki z debiutu UZS, chociażby hity takie jak "Czas wypłaty", "Obcy", czy "Memorystyk". Brzmienie zespołu najlepiej uchwyci fragment ich oficjalnej biografii: "Kompozycje tria są budowane na brzmieniach jednocześnie ostrych i chłodnych; na surowe struktury rytmu napędzanego przez nerwowy bas i despotyczny elektrowerbel nakładają się cięcia gitary, minimalistyczne oldskulowe klawisze oraz dwa skandujące głosy, przywołujące piosenkową tradycję lat 80. - z odniesieniami zarówno do neue deutsche welle, brytyjskiego potomstwa punkrocka, jak i polskich artystów z labelu Stilon Gorzów - tu zwłaszcza dzięki polskojęzycznym tekstom,w równej mierze krytyczno-refleksyjnym, co humorystycznym, w oszczędnych i niedopowiedzianych obrazach komentującym rzeczywistość społeczną."
Następnie na scenie zainstalował się płocki zespół Schröttersburg, który z tego co mi wiadomo, dorobił się kilku psychofanów w naszym mieście. Występ był skomponowany z utworów z drugiej i trzeciej płyty oraz również nowości, które nie zostały jeszcze zarejestrowane, a sam wydźwięk koncertu był bardzo transowy i w pewien sposób intymny. Płocczanie bardzo szybko postępują do przodu, co widać po ilości fizycznych nagrań, które spłodzili, a także po ilości koncertów, które cały czas grają. Z niecierpliwością czekamy na nowy materiał, który mam nadzieję będzie wydany jak najszybciej!
Mamy nadzieję na powrót cyklu "Peryferia" po wakacjach, także zapraszamy do polubienia oficjalnej strony na facebooku: https://www.facebook.com/peryferia.koncerty.sierpc/ oraz śledzenia profilu Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu.
Do usłyszenia na Peryferiach!!!
Więcej zdjęć