|
Mazowiecki Dzień Integracji Osób Niepełnosprawnych w skansenie, 24.08.2019 r. |
|
|
Mazowiecki Dzień Integracji Osób Niepełnosprawnych w skansenie, 24.08.2019 r. |
|
Po raz kolejny Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wspólnie ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych i Chorych na Raka "Szansa na Życie" w Sierpcu oraz Burmistrzem Miasta Sierpca zaprosiło osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, ich asystentów, członków stowarzyszeń zajmujących się pomocą społeczną i wszystkich ludzi dobrej woli do wspólnej zabawy podczas XII Mazowieckiego Dnia Integracji Osób Niepełnosprawnych.
Impreza odbyła się 24 sierpnia. Jej celem było przybliżenie problemów, z jakimi spotykają się osoby z niepełnosprawnościami w codziennym życiu. Stanowiło też okazję do wymiany doświadczeń i poszukiwania rozwiązań, dzięki którym przestrzeń muzealna mogłaby stać się bardziej dostępna dla zwiedzających z wyjątkowymi potrzebami. Wśród przybyłych gości znaleźli się: Piotr Zgorzelski poseł na Sejm RP, Jarosław Perzyński Burmistrz Miasta Sierpc, ksiądz Sławomir Zalewski proboszcz Parafii Farnej w Sierpcu, Marek Kuczyński Prezes Banku Żywności w Płocku, Stanisław Lewandowski Prezes Krajowego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych, a także przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych mediów. Tego dnia skansen odwiedziło ponad 1700 osób. Uczestników powitała ciepła, letnia pogoda - doskonała do spaceru i poznawania uroków dawnej wsi. By ułatwić mieszkańcom Sierpca z niepełnosprawnością dotarcie do skansenu, w godzinach 9.30 - 11.00 od dworca PKS do Muzeum kursował specjalny bus Stowarzyszenia "Szansa na życie". Wśród wielu atrakcji, które wypełniły pogram imprezy każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Muzealna wieś tętniła gwarem dawnych prac gospodarskich. Zwiedzający podczas warsztatów tworzyli niepowtarzalne kwiaty z bibuły i lalki ze szmatek; ubijali masło i smakowali je z chrupiącym chlebem; prali na tarze bieliznę, a później ją maglowali; a także zobaczyli pokazy tkactwa i szydełkowania. Przy kole garncarskim wykonywali z gliny własne naczynia. Kowal, plecionkarz i szewc zaś odkrywali przed nimi tajniki swoich rzemiosł. Dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród osób niedowidzących, cieszyła się wystawa "Zobaczyć rękoma" przygotowana w jednej z chałup. Wnętrza mają charakter otwarty, nie ma w nich ograniczeń w interakcji z eksponatami - każdy może wziąć do ręki prezentowane przedmioty, otworzyć szafki, dotknąć ozdób, czy usiąść przy stole. O godzinie 12.00 rozpoczęła się część artystyczna wydarzenia. Na polanie płonęło ognisko, przy którym można było upiec przyniesione kiełbaski. Zagrała też muzyka w wykonaniu Kapeli Pana Jacka. Skoczne melodie i wesołe przyśpiewki sprawiały, że nogi same rwały się do tańca. Uczestnicy ruszyli więc na parkiet do "zabawy na dechach". Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych i Chorych na Raka "Szansa na Życie" i sierpecki skansen przygotowały dla nich szereg konkursów sprawdzających zręczność, koordynację ruchową i szybkość. Najważniejsza była tu jednak dobra zabawa i humor.
Uczestnicy Mazowieckiego Dnia Integracji swoim entuzjazmem i niezwykłą energią udowodnili, że największe bariery znajdują się w głowie, a gdy obok jest ktoś życzliwy pokonać można każdą przeszkodę. Na zakończenie imprezy organizatorzy podziękowali wszystkim, którzy angażują się w pomoc najbardziej potrzebującym. A już za tydzień, 1 września kolejne wydarzenie plenerowe w skansenie. Wraz z Wykopkami w skansenie rozpocznie się w Muzeum okres jesienny. Do roboty wyjedzie kopaczka konna, gospodynie wezmą do rąk motyki, znów ruszy sortownik. Każdy będzie mógł pomóc w zbieraniu kartofli, a później upiec je w ognisku płonącym na polanie. W zagrodach chłopskich odbędą się pokazy zajęć związanych z przygotowaniami do zimy. Uczestnicy wydarzenia posmakują świeżo ubitego masła, a także przygotowanej według tradycyjnej receptury kapusty kiszonej oraz wyciskanego w drewnianej prasie soku z pomidorów. Przyjrzą się też jak niegdyś wyglądało przędzenie wełny na kołowrotku i jej mechaniczne czesanie na gręplarni, jak również międlenie i rafowanie lnu. W olejarni zaś zaprezentowany zostanie proces tłoczenia oleju rzepakowego na gorąco. Najmłodsi w izbie szkolnej wykonają ozdoby ze słomy i bibuły. Odkryją także gry i zabawy popularne na początku XX wieku. Na scenie amfiteatru pieśni i tańce z różnych regionów Polski zaprezentują kapela CARNIACY z Czarni i Ludowy Zespół Artystyczny KASZTELANKA z Sierpca, zaś wiejska Kapela Pana Jacka zagra skoczne przyśpiewki, przy których nogi same porwą do tańca.
Serdecznie zapraszamy!