|
Odeszli w 2019 roku...: Halina Nasiłowska-Szałecka, Aleksandra Malinowska, Andrzej Tucholski, Barbara Hęsiak |
|
|
Wszystkich Świętych 2014 r. Fragment cmentarza parafialnego w Sierpcu. |
|
Jak co roku, wspominamy sierpczan, których nie ma już wśród nas. W nadchodzące listopadowe dni zatrzymajmy się na chwilę przy ich grobie, zapalmy lampkę, wspomnijmy ich, bo jak pisała Wisława Szymborska: "Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci".
* 3 lutego 2019 roku zmarła Barbara Hęsiak. Była nauczycielką biologii. W 1966 roku ukończyła sierpeckie Liceum Ogólnokształcące. Po studiach zawodowe życie związała z Liceum Ogólnokształcącym im. mjr. Henryka Sucharskiego w Sierpcu, gdzie pracowała od 1973 roku do kwietnia 2008 roku. W latach 70. i 80. XX wieku była aktywną instruktorką w V Szczepie im. Bohaterów Westerplatte przy LO w Sierpcu.
* 7 marca 2019 roku, w wieku 90 lat odeszła ceniona malarka, pionierka sierpeckiego szkolnictwa specjalnego Halina Nasiłowska-Szałecka. Gdy w drugiej połowie lat 60. XX wieku zapadła w Sierpcu decyzja o powołaniu szkoły specjalnej, to właśnie Halina Szałecka stała się tu pionierką szkolnictwa specjalnego. To ona od 1968 roku organizowała w mieście nauczanie dzieci wymagających odrębnego toku nauczania, tworzyła programy edukacyjne. W pracy dydaktycznej najważniejszy był dla niej stosunek do ucznia. Do każdym z podopiecznych pracowała indywidualnie. Wielką pasją Haliny Nasiłowskiej-Szałeckiej było malarstwo. Poświęciła się mu bezgranicznie po przejściu na emeryturę. Malowała portrety, szczególnie najbliższych osób, ale także martwą naturę, kwiaty, sierpeckie zakątki. Stworzyła wiele portretów, na których uwieczniła znanych sierpczan. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych organizowanych przez sierpecki Dom Kultury oraz ośrodki kultury poza Sierpcem. Materialnym śladem jej pięknego życia są obrazy wiszące w domach wielu sierpczan, za sprawą których odsłaniała swoją artystyczną duszę.
* w kwietniu pożegnaliśmy sierpecką społeczniczkę, organizatorkę, Aleksandrę Malinowską. Była osobą niezwykle pogodną, pełną zapału do działania, pragnącą dzielić się z ludźmi, zwłaszcza w potrzebie, swoim optymizmem, radą i życzliwością. W latach 1994-2010 przewodniczyła Zarządowi Osiedla nr 4 w Sierpcu. Była inicjatorką zabaw, konkursów i plenerowych aktywności dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Od 2007 roku była członkinią Powiatowej Rady Społecznej do Spraw Osób Niepełnosprawnych, od 2011 roku przewodniczyła Prezydium Rady Społecznej. Od 2004 roku była członkinią Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane (SM) ich Opiekunów i Przyjaciół w Sierpcu, od 2010 roku pełniąc funkcję wiceprezesa stowarzyszenia. Aleksandra Malinowska zmarła w wieku 79 lat.
* w lipcu pożegnaliśmy Andrzeja Tucholskiego - archeologa, pasjonata historii, a zwłaszcza dziejów Sierpca i Mazowsza Północnego. Był absolwentem sierpeckiego Liceum Ogólnokształcącego (1979 r.), a następnie archeologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończył też Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Politechnikę Wrocławską jako specjalista do spraw archeologii przemysłowej. Pracował jako nauczyciel w Radziejowie Kujawskim, był wizytatorem Kuratorium Oświaty w Częstochowie. W latach 1993-1994 pracował w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, a od 1994 roku był głównym specjalistą do spraw ochrony zabytków archeologicznych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie Delegatura w Płocku. Szczególnie bliskie jego zainteresowaniom naukowym były archeologiczne dzieje rodzinnego miasta. Był inicjatorem badań zwieńczonych archeologicznymi odkryciami sierpeckiego zamku. Był mentorem młodszych pokoleń archeologów. W pamięci współpracowników, przyjaciół i bliskich zapamiętany zostanie jako człowiek życzliwy, pogodny, skromny i pomocny.