|
Otwarcie wystawy "Wielowymiarowość sztuki" w miejskim Ratuszu, 14.11.2019 r. |
|
|
Otwarcie wystawy "Wielowymiarowość sztuki" w miejskim Ratuszu, 14.11.2019 r. |
|
W czwartek 14 listopada w miejskim Ratuszu miał miejsce wernisaż nowej wystawy pt. "Wielowymiarowość sztuki". To ekspozycja, której istotę stanowią różne formy sztuki plastycznej m.in. malarstwo na płótnie, malarstwo na szkle, ceramika, rzeźba współczesna w drewnie, rzeźba w węglu czy też bardzo czasochłonna i rzadko spotykana technika zdobnicza - intarsja, polegająca na tworzeniu obrazu oraz wykładaniu powierzchni przedmiotów drewnianych innymi gatunkami drewna. Wystawa zawierała prace sześciu artystów: Ireneusza Leśniaka, Michała Grzymysławskiego, Małgorzaty Krause, Zenona Janusza Pląskowskiego, Mieczysława Wojtkowskiego oraz nieobecnego na wernisażu Franciszka Piechy. Inspiratorem Inspiratorem wystawy był znakomity sierpecki rzeźbiarz z ponad 40-letnim doświadczeniem Edmund Szpanowski.
Wernisaż otworzył dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski, który powitał i podziękował wszystkim za przybycie oraz wręczył artystom drobne upominki. Po krótkim przemówieniu wszyscy zebrani udali się na zwiedzanie ekspozycji. Tam, każdy z twórców miał swoje przysłowiowe "pięć minut", by opowiedzieć o swoich dziełach, inspiracjach oraz procesie powstawania.
Jako pierwszy swoje prace przedstawił Ireneusz Leśniak - malarz samouk, który swoje losy związał z Rumią i Trójmiastem. Jego pasją jest literatura, malarstwo, grafika, rzeźba i fotografika. Jego prace znajdują się w galeriach i zbiorach osób prywatnych w kraju i za granicą. Na wystawie zaprezentował obrazy inspirowane widokami Rumii, Gdańska i Paryża, łączące w sobie aurę tajemniczości i bajkowości.
W kolejnej sali znajdowały się rzeźby autorstwa Michała Grzymysławskiego, urodzonego i mieszkającego w Szczytnie. Jest pracownikiem Miejskiego Domu Kultury jako instruktor ds. rzeźby. Pasję artystyczną skutecznie łączy z zawodowo wykonywaną dydaktyką. Najchętniej tworzy dzieła z litego drewna.
W jednej z sal wystawienniczych pokazane zostały także rzeźby pochodzącego z Olsztyna Mieczysława Wojtkowskiego, laureata lokalnych i krajowych przeglądów rzeźbiarskich. W pracy twórczej inspiruje go tradycja i przyroda Warmii i Mazur.
W kolejnej sali głos zabrała pani Małgorzata Krause, z zawodu ceramik. Jej prace to obrazy olejne, obrazy malowane na szkle, malowane i zdobione talerze ceramiczne, pisanki z jaj strusich i gęsich wykonywane różnorodnymi technikami zdobniczymi czy też tykwy dekoracyjne. Pochodząca z Dzierzgonia artystka w 1999 r. założyła własną galerię i pracownię. Jej prace znajdują się również w wielu prywatnych zbiorach w Polsce i na świecie.
Na koniec głos zabrał pan Zenon Janusz Pląskowski, zajmujący się trudną ale i niezwykłą techniką zdobniczą - intarsją, której podstawą jest drewno. Jej tajniki zgłębia od 1971 r. Na wernisażu zabrakło jeszcze jednego rzeźbiarza, którego prace zaprezentowane zostały w miejskim Ratuszu. To Franciszek Piecha, którego przygoda z dłutem rozpoczęła się 35 lat temu. Cały czas jest na etapie poszukiwania, ale twierdzi, że jego ulubionym materiałem w rzeźbie jest węgiel.
Wystawa jest różnorodna i jak sama nazwa wskazuje - wielowymiarowa. Będzie dostępna dla zwiedzających do końca lutego 2020 roku.