|
Zima i Mikołajki w skansenie, 2018 r. |
|
|
Zimowa ekspozycja w skansenie, 2019 r. |
|
Gdy nadchodzi grudzień zmienia się wygląd chłopskich chałup. Pierwszy śnieg na zewnątrz tworzy niepowtarzalną aurę, dookoła czuć klimat przygotowań do Bożego Narodzenia. Zanim jednak na dobre pochłoną nas świąteczne porządki i znikniemy w czeluściach kuchni, przygotowując wigilijny czerwony barszcz i pierogi, warto choć na chwilę zwolnić tempo, by nie zapomnieć na czym naprawdę polega magia grudniowego oczekiwania na najpiękniejszy czas w całym roku.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przygotowało z tej okazji specjalną ofertę dla swoich gości. To programy edukacyjne dla grup zorganizowanych "Zima w skansenie" i "Mikołajki w skansenie" oraz weekendowe warsztaty dla rodzin z dziećmi. Pierwszy z programów to propozycja dla osób w każdym wieku, ceniących przywiązanie do dawnych tradycji i aktywne spędzanie wolnego czasu. Obejmuje w zależności od wariantu i aury przejazd wozem lub w kuligu po terenie ekspozycji, warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonają zabawkę choinkową lub kartkę świąteczną, zwiedzanie wystawy "Boże Narodzenie na Mazowszu" i ognisko na polanie.
Z kolei "Mikołajki w skansenie" to program dla najmłodszych. Dzieci odwiedza Święty Mikołaj z workiem pełnym niespodzianek. Dodatkowo zwiedzana jest z przewodnikiem wystawa bożonarodzeniowa oraz ekspozycja stała w dworze, galerii rzeźby i powozowni. Na milusińskich czeka również przejazd wozem lub kulig w zależności od pogody.
Weekendy zarezerwowane są z kolei dla rodzin i osób indywidualnych. W zimowe soboty i niedziele w salach oświatowych odbywać się będą warsztaty tworzenia ozdób świątecznych i obrazów na szkle. Propozycje są dostosowane do indywidualnych potrzeb, wieku i możliwości uczestników, łączą w sobie pożyteczną naukę z fascynującą zabawą.
Warto przypomnieć również, że od 8 grudnia we wnętrzach chłopskich chałup i w dworach ziemiańskich oglądać można wystawę "Boże Narodzenie na Mazowszu". Odwiedzając kolejne zagrody turyści mają okazję poznać dawne zwyczaje związane z okresem przedświątecznym - od Adwentu i świątecznych przygotowań po samo celebrowanie Bożego Narodzenia - wieczerzę wigilijną, kolędowanie, święto Trzech Króli, karnawał aż po święto Matki Boskiej Gromnicznej. Przekonają się, jak na przestrzeni ponad 100 lat zmieniał się wygląd wnętrz, obyczaje a nawet potrawy świąteczne.
Zimowe propozycje skansenu pozwalają poznać zapomniane już tradycje i odkryć zaskakujące czasem znaczenie zwyczajów, które dawniej były nieodłącznym elementem świętowania Bożego Narodzenia.