|
|
33. numer BZH to ponad 300 stron ciekawych artykułów dotyczących różnych aspektów historii medycyny i weterynarii, szczególnie w odniesieniu do małych ośrodków miejskich, jak Bieżuń, Sierpc i in., a także upamiętnienie lekarzy niegdyś w nich praktykujących. |
|
|
Maleńki Bieżuń nad Wkrą w województwie mazowieckim, a w nim Muzeum Małego Miasta Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - miejsce tak bardzo przepełnione kulturą i miłością do regionu. 23 stycznia 2020 r. odbyła się tam promocja 33. numeru periodyku "Bieżuńskie Zeszyty Historyczne", w którym przedstawiana jest historia regionalna, biografie wybitnych postaci, a także wspomnienia mieszkańców.
Spotkanie z udziałem autorów wybranych artykułów oraz szerokiego grona regionalistów z Mazowsza Północnego poprowadził kierownik Muzeum Jerzy Piotrowski. Omówił on zawartość nowego numeru "BZH", opowiedział o pracach redakcyjnych, ale mówił też o ogromnej wartości wspomnień, dokumentów i potrzebie ich utrwalania w postaci wydawnictw czy muzealnych ekspozycji.
Swoje artykuły podczas spotkania przedstawili też m.in. Waldemar Krzyżewski reprezentujący Muzeum Weterynarii W. i W. Krzyżewskich w Przasnyszu, Lucyna Grabowska z Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział MWM w Sierpcu, Marek Oryl z Żuromińskiej Grupy Historycznej i inni. Z kolei Jan Rzeszotarski, dyrektor MWM w Sierpcu opowiedział o planach związanych z renowacją znajdującego się w Bieżuniu Pałacu Zamoyskich (według niektórych źródeł pałac w Bieżuniu był miejscem, gdzie powstał Kodeks Zamoyskiego. Jego autorem był Andrzej Hieronim Zamoyski - kanclerz wielki koronny, który urodził się w Bieżuniu). 22 listopada 2019 r. w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu nastąpiło podpisanie aktu notarialnego zakupu pałacu przez samorząd województwa mazowieckiego. Wizualizację obiektu oraz jego makietę obejrzeć można w bieżuńskim Muzeum.
Dalsza część spotkania promującego nowy numer wydawnictwa odbyła się w kuluarach, gdzie kontynuowano rozmowy związane z wydarzeniami kulturalnymi regionu. Wspaniała atmosfera Muzeum Małego Miasta, niesamowita gościnność i serdeczność Gospodarzy i Organizatorów spotkania, kultura słowa, a przede wszystkim szacunek do dziejów regionu, do ludzi, którzy zapisali się swoim działaniem na kartach lokalnej historii, sprawia, że Bieżuń, choć niewielki, jest kulturalną perłą regionu.