logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna




Newsy Sierpc online - Archiwum
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online - Archiwum

XIV Mazowieckie Wędrowanie - 12-13 września 2020 roku

2020-09-25

Zestaw zdjęć z Wizny
Zestaw zdjęć z Wizny

Rzeźba Matki Boskiej Sierpeckiej wykonana przez Edmunda Szpanowskiego w kościele w Makowie Mazowieckim, wrzesień 2020 r.
Rzeźba Matki Boskiej Sierpeckiej wykonana przez Edmunda Szpanowskiego w kościele w Makowie Mazowieckim, wrzesień 2020 r.

Konfratrzy przy grobie kapitana Władysława Raginisa na Górze Strękowej, wrzesień 2020 r.
Konfratrzy przy grobie kapitana Władysława Raginisa na Górze Strękowej, wrzesień 2020 r.

Trasa XIV Mazowieckiego Wędrowania
Trasa XIV Mazowieckiego Wędrowania

Od członków Konfraterni Sierpeckiej z Bydgoszczy, organizacji skupiającej osoby zamieszkałe w Bydgoszczy i w pobliżu, które pochodzą z Sierpca bądź jego okolic, otrzymaliśmy relację z odbywającego się co roku Mazowieckiego Wędrowania.
 

Konfraternia Sierpecka w Bydgoszczy od lat organizuje wyjazdy na Mazowsze. Przeważnie są to różnego rodzaju wypady w okolice Sierpca. Co roku robimy większą wycieczkę z cyklu Mazowieckie Wędrowanie, aby poznać również dalsze rejony naszej rodzimej krainy.

Tym razem na tradycyjną wyprawę krajoznawczą na Mazowsze wybraliśmy się na północny wschód tej krainy. Odwiedziliśmy miejscowości o długiej i ciekawej historii, posiadające interesujące zabytki. Poznaliśmy także miejsca związane z nowszą historią. Jest to obszar leżący na terenie historycznych ziem Mazowsza: ciechanowskiej, różańskiej, łomżyńskiej i wiskiej. Udaliśmy się też do bajkowego wręcz Tykocina położonego na Podlasiu. Obecny podział administracyjny tego terenu nie pokrywa się z granicami historycznych ziem i województw. Kształt obecnego województwa mazowieckiego znacznie odbiega od granic tradycyjnego Mazowsza, jakie funkcjonowały przez grubo ponad pół tysiąclecia. Na załączonej mapce zaznaczono zwiedzane miejscowości na tle historycznych ziem Mazowsza.

Ważniejsze miejsca na trasie:
Ciechanów - zamek książąt mazowieckich;
Maków Mazowiecki - centrum, kościół Bożego Ciała;
Różan - centrum, kościół św. Anny;
Ostrołęka - mauzoleum bitwy z 1831 roku, centrum, kościół Nawiedzenia NMP, kościół św. Wojciecha (dawna cerkiew);
Łomża - centrum, katedra św. Michała;
Wizna - nocleg w zajeździe "Kasztelan Wiski";
Wizna - kościół św. Jana Chrzciciela, udział w uroczystościach w rocznicę bitwy pod Wizną;
Góra Strękowa - miejsce bitwy pod Wizną w 1939 roku;
Tykocin - centrum, kościół parafialny Świętej Trójcy, odbudowany zamek;
Drozdowo - dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody;
Nowogród - skansen budownictwa kurpiowskiego.

Szczególnie nas interesował wschodni kraniec Mazowsza, który obecnie jest przyłączony do województwa podlaskiego. Odwiedziliśmy tam urocze, zadbane, niewielkie miasteczko Wiznę, które było przez wieki stolicą ziemi wiskiej. Mogliśmy obejrzeć uroczystości zorganizowane w rocznicę bitwy pod Wizną stoczonej we wrześniu 1939 roku, zwanej "polskimi Termopilami". W mieście znajdują się wykonane na wysokim poziomie murale upamiętniające to wydarzenie oraz bohaterskiego obrońcę kapitana Władysława Raginisa. Udaliśmy też na miejsce walk na Górze Strękowej, gdzie zachowały się szczątki bunkrów, w których bronili się polscy żołnierze. Jest tam grób kapitana Raginisa. Ze wzgórza rozpościera się piękny widok na położoną nad Narwią okolicę.

Podczas zwiedzania kościoła parafialnego w Makowie Mazowieckim naszym oczom pokazała się rzeźba Matki Boskiej Sierpeckiej. Zdziwienie było duże. Statua została wykonana w 2007 roku przez Edmunda Szpanowskiego i funkcjonuje jako feretron. Na co dzień ustawiona jest na bocznym ołtarzu.

Położony już na Podlasiu niewielki Tykocin z pięknie zadbaną "starówką" pozwolił nam się przenieść w scenerię filmu "U Pana Boga w ogródku". Wiele scen tego filmu było tu nagrywanych.  


Więcej zdjęć z wyprawy












Komentarze do artykułu: brak komentarzy




Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.