|
Miodobranie w skansenie, 2021 r. |
|
Pszczoły należą do najbardziej zapracowanych stworzeń spotykanych na ziemi. Te pożyteczne owady nie tylko zapylają kwiaty, ale także wytwarzają wiele produktów o właściwościach leczniczych niezastąpionych w kuchni, w medycynie naturalnej i przemyśle. Jak jednak wygląda ich życie? Skąd bierze się miód? Jak powstają pszczele plastry? I, przede wszystkim, który miód jest najsmaczniejszy oraz najzdrowszy? Na te i inne wiele innych pytań odpowiedzi poszukiwali uczestnicy najsłodszej imprezy plenerowej w sierpeckim muzeum, "Miodobrania w skansenie".
Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się 3-4 lipca. Przy współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych "Nasze Zatorze" w Sierpcu zorganizowana została dwudniowa konferencja naukowa "Pszczoły i my - rola pszczół i produktów pszczelich dla człowieka". Pierwszy dzień obrad skierowany był do pszczelarzy. Dyskutowali oni na temat problemów, z jakimi się obecnie zmagają oraz nowatorskimi rozwiązanymi w pasiecznictwie. Drugi dzień konferencji skierowany był do konsumentów miodu. Mogli oni dowiedzieć się jakie walory odżywcze posiadają poszczególne gatunki miodu a także jak wykorzystać prozdrowotne właściwości miodu w zwalczaniu chorób cywilizacyjnych. W niedzielę w zagrodach wiejskich skansenu zwiedzający uczestniczyli w pokazach pszczelarstwa przygotowanych przez Stowarzyszenie Serfenta z Cieszyna, bartnictwa w wykonaniu Bractwa Bartnego Puszczy Augustowskiej oraz Koła Pszczelarzy w Sierpcu. Prezentacje wyplatania uli słomianych, wirowania miodu, wykonywania ramek, a także podchodzenia do barci za pomocą leziwa i dziania kłody bartnej wywoływały duże zainteresowanie. Podczas zwiedzania ekspozycji turyści oglądali najczęściej spotykane na terenie Polski typy uli - od kłodowych, przez słomiane koszki, po ule skrzynkowe z ramkami. W jednym z budynków gospodarskich przygotowana została wystawa poświęcona dawnym narzędziom i sprzętom używanym w pasiekach. W programie imprezy znalazło się też sporo atrakcji dla dzieci. Najmłodsi rozwiązywali łamigłówki, brali udział w zabawach pszczelarskich i wykonywali hoteliki dla dzikich pszczół murarek. O godzinie 14.00 w muzealnym kościele odprawiona została uroczysta msza święta w intencji pszczelarzy. Uczestniczyła w niej liczna w tym dniu brać pszczelarska. Na kiermaszu miodu znaleźć można było szeroki wybór miodów, pierzgę, propolis, mleczko pszczele, wyroby z wosku, miody pitne, a także wytwory rękodzieła i tradycyjne produkty regionalne. Muzealną scenę amfiteatru objęła w posiadanie wiejska kapela Pana Jacka. Skoczne piosenki i przyśpiewki ludowe niejednego porwały do tańca.
W "Miodobraniu w skansenie" wzięło udział ponad 3500 osób. Gości nie odstraszył popołudniowy deszcz, bowiem słońce szybko przegoniło chmury. Zapasy miodu i innych produktów pszczelich poczynione podczas imprezy będą dla nich z pewnością miłą pamiątką pobytu w sierpeckim muzeum. A może zachętą do ponownej wizyty już za miesiąc? 1 sierpnia skansen zaprasza na "Żniwa w skansenie". Na przylegające do zagród pola wyjdą żniwiarze zaopatrzeni w sierpy i kosy, wyjadą kosiarki konne. Na rżyskach staną stygi, a w chłopskich domostwach będzie można poznać ludowe zwyczaje związane z okresem żniwnym.