|
Wojciech Wiśniewski - ceniony sierpecki fotograf, animator kultury, wieloletni dyrektor Domu Kultury w Sierpcu |
|
|
Wojciech Wiśniewski - zawsze z aparatem fotograficznym, utrwalał najważniejsze wydarzenia w Sierpcu |
|
|
Wojciech Wiśniewski w otoczeniu rodziny, przyjaciół i współpracowników w dniu otrzymania medalu "Zasłużony dla Miasta Sierpca", 11.05.2007 r. |
|
|
Wojciech Wiśniewski 1947-2021 |
|
Sierpc zawdzięcza mu fotograficzną dokumentację, którą prowadził od lat 70. XX wieku – dom po domu, ulica po ulicy. W czasach swej największej aktywności zawodowej obecny był na najważniejszych sierpeckich wydarzeniach i uroczystościach. Zawsze z nieodłącznym aparatem fotograficznym. Wysoki, zamaszysty, uśmiechnięty, pewny siebie, zawsze gdzieś się spieszący. Takim go zapamiętamy...
Wojciech Wiśniewski urodził się 27 stycznia 1947 roku w Drobinie. Po ukończeniu w 1965 roku Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu, uczył się w Państwowej Szkole Technicznej w Płocku. Był znakomitym lekkoatletą. W latach 60. ubiegłego stulecia reprezentował Sierpc na wielu imprezach sportowych, zarówno o zasięgu regionalnym, jak i ogólnopolskim, osiągając imponujące wyniki. Był między innymi rekordzistą powiatu w skoku wzwyż, skacząc 1,90 cm.
Od lat młodzieńczych pasjonował się fotografią, jednym z jego nauczycieli był Andrzej Olechowski, z którym połączyła go przyjaźń na całe życie.
W 1969 roku rozpoczął pracę w Powiatowym Domu Kultury na stanowisku instruktora rekreacji i rozrywki, prowadząc jednocześnie pracownię fotograficzną. Był organizatorem wielkich imprez plenerowych, m. in.: "Niedziela na wsi", które przyjęły się w całym byłym województwie warszawskim. Organizował również międzymiastowe turnieje kulturalne powiatowych domów kultury z Sierpca, Rypina, Płońska i Lipna.
W 1974 roku powołany został na stanowisko dyrektora Powiatowego Domu Kultury. Wtedy to powstały zespoły wokalno-muzyczne, teatr małych form, różnorodne koła zainteresowań. W 1975 roku, w wyniku reorganizacji terytorialnej Powiatowy Dom Kultury stał się Domem Kultury w Sierpcu. Od tego roku organizował kursy języka angielskiego i niemieckiego, a swą działalność rozpoczęło także roczne Studium Wiedzy o Kulturze, na które uczęszczało 30 słuchaczy. W tym samym roku rozpoczęła działalność sierpecka Galeria, w której prezentowano prace amatorów oraz profesjonalnych artystów z Sierpca i okolic oraz całej Polski. Wystawy w utworzonej Galerii były ważnymi wydarzeniami kulturalnymi w mieście.
W lipcu 1977 roku Wojciech Wiśniewski wraz z innymi działaczami kultury reaktywował Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Sierpeckiej z widowiskiem "Wesele Sierpeckie", a zainicjowane przez niego plenery malarskie ściągały twórców plastyków z Warszawy, Płocka, Kutna, Łęczycy, Włocławka i innych miejscowości. Plenery plastyczne wpisały się na stałe do kalendarza kulturalnych imprez miasta.
Od września 1983 roku w Domu Kultury prowadzono nabór młodzieży do mającego powstać Zespołu Pieśni i Tańca "Kasztelanka". Zespół stał się bardzo popularny i ceniony nie tylko w środowisku lokalnym. Jego premierowy występ w nowych strojach zorganizowano 24 maja 1985 roku z okazji Dnia Działacza Kultury. Koncert był doniosłym wydarzeniem kulturalnym w dziejach naszego miasta, a zespół w 2020 roku obchodził jubileusz 35. lat istnienia.
Wojciech Wiśniewski kierując Domem Kultury był również inicjatorem Jesiennych Spotkań z Muzyką Młodzieżową, przyczynił się do powstania dziecięcego zespołu "Bąble", a także Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Swą bogatą i różnorodną ofertę Dom Kultury zawdzięczał szerokim kontaktom Wojciecha Wiśniewskiego z wieloma artystami - muzykami, aktorami, malarzami, rzeźbiarzami, fotografami.
Po zmianie na stanowisku dyrektora Domu Kultury, która dla wielu sierpczan była ogromnym zaskoczeniem, oddał się zawodowo swej największej życiowej pasji, którą zawsze była fotografia. Swój zakład fotograficzny prowadził początkowo przy ulicy Farnej, następnie przy Piastowskiej 27, a następnie Piastowskiej 9. Zajmował się także videofilmowaniem. Od lat 70. XX wieku wykonał dziesiątki tysięcy zdjęć dokumentujących architekturę miasta, reportaże ukazujące przebieg wydarzeń i uroczystości oraz najrozmaitsze przejawy życia kulturalno-społecznego Sierpca i jego okolic. Wojciech Wiśniewski zdjęcia eksponował na wystawach m. in. w Sierpcu, Płocku i Kutnie. Wykonane przez niego fotografie stały się materiałem ilustracyjnym wielu sierpeckich publikacji, w tym monografii "Dzieje Sierpca i ziemi sierpeckiej" (2003) oraz albumu "Sierpc w fotografii" (2010).
Przez pewien czas był też właścicielem lokalnej telewizji Sierpc, w której emitowano relacje z sierpeckich wydarzeń, audycje kulturalne, wywiady z sierpczanami.
Od 1978 roku był członkiem Towarzystwa Naukowego Płockiego. Zawsze angażował się w życie społeczno-kulturalne Sierpca. Za swą pracę na rzecz kultury, współpracę z licznymi organizacjami i stowarzyszeniami otrzymał wiele nagród i odznaczeń. W maju 2007 roku władze samorządowe, w uznaniu zasług na rzecz społeczności lokalnej nagrodziły go medalem "Zasłużony dla Miasta Sierpca".
Wojciech Wiśniewski od dwóch dekad zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Nie wrócił do dawnej formy, wycofał się ze swej aktywności społecznej. Dzięki fotografiom Sierpca, które przez całe swoje aktywne życie wykonywał, obecny jest jednak niemal każdego dnia w przestrzeni wirtualnej (media społecznościowe), gdzie prezentowane są jego fotografie, którymi dysponuje Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc, czy portal Sierpc OnLine.
Wojciech Wiśniewski zmarł 8 września 2021 roku, w wieku 74 lat.
Pozostanie w sercach i pamięci wielu sierpczan.
Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na sobotę 11 września 2021 r. o godzinie 11:30 w kościele pw. św. Wita, Modesta i Krescencji (fara).