Tradycja wykonywania szopek betlejemskich jest silnie związana z obchodami Bożego Narodzenia na dawnej wsi. Niegdyś chłopcy przez cały okres Adwentu przygotowywali niewielkie konstrukcje, w których umieszczali własnoręcznie wykonane przedstawienia postaci związanych z opowieścią o narodzinach Jezusa: Świętą Rodzinę, mędrców ze Wschodu, pastuszków i aniołów, zaś całość wieńczyli pomalowaną na złoto gwiazdą. Od drugiego dnia Świąt odwiedzali ze swoim szopkami domostwa sąsiadów, przynosząc im wraz z kolędą radość i szczęście.
Zwyczaje te są nadal przypominane w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Co roku skansen organizuje konkurs plastyczny "Szopka betlejemska. Małe dzieło sztuki". Inicjatywa służy popularyzacji wiedzy na temat tradycji szopkarskich i bożonarodzeniowych. W rywalizacji udział wziąć mogą dzieci i młodzież w wieku od 6 do 15 lat. Ich zadaniem jest zaprojektowanie i wykonanie przestrzennej szopki wyglądem i sposobem ukazania scen biblijnych nawiązującej do obrzędowości ludowej. Praca może być wykonana zarówno z materiałów naturalnych oraz wtórnych, takich jak: drewno, suszone rośliny, produkty spożywcze pochodzenia roślinnego, plastelina, glina, masa solna, włókna, plastik, metal, karton, itp. Ze względów technicznych jej wymiary nie mogą przekraczać 50 cm x 50 cm x 50 cm. Nie może też być podświetlana. Prace konkursowe należy dostarczyć do 29 listopada 2021 r. do godz. 15.30 osobiście lub pocztą na adres: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, ul. Narutowicza 64, 09-200 Sierpc, z dopiskiem "konkurs Szopka betlejemska". Do zgłoszenia powinien być dołączony formularz zawierający dane autora. Oceny prac dokona Komisja konkursowa. Ogłoszenie wyników nastąpi 3 grudnia podczas transmisji na muzealnym fanpage’u na Facebooku. Zwycięzcy oraz osoby wyróżnione otrzymają cenne nagrody i pamiątkowe dyplomy. Nagrodzone szopki będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej do końca lutego 2022r.
Więcej informacji na temat konkursu znaleźć można na stronie mwmskansen.pl. Serdecznie zachęcamy do udziału i wspólnego odkrywania zwyczajów bożonarodzeniowych na wystawach prezentowanych w sierpeckim Muzeum.