|
Powitanie wiosny w skansenie, 22 marca 2022 r. |
|
|
Powitanie wiosny w skansenie, 22 marca 2022 r. |
|
|
Konkurs na najciekawszą Marzannę w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, 22.03.2022 r. |
|
|
Wiosna w skansenie, 22.03.2022 r. |
|
Przenikliwy mróz, krótkie dni, niedostatek jedzenia i choroby były częstym zmartwieniem mieszkańców dawnej wsi w okresie zimowym. Tym większa była ich radość, gdy wreszcie przychodziła wiosna. Należało jednak odpowiednio pożegnać odchodzące chłody. W tym celu wykonywano słomianą kukłę, Marzannę, którą wspólnie topiono a na jej miejsce sprowadzano zielony wiosenny gaik. Te i wiele innych wiosennych zwyczajów poznawali uczestnicy imprezy Powitanie wiosny w skansenie zorganizowanej 22 marca w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
W wydarzeniu wzięło 230 uczniów z Warszawy, Sikorza i Maszewa Dużego. Dla młodych odkrywców mazowieckiego folkloru, którzy przyjechali do skansenu przygotowano wiele atrakcji. Poznawali oni źródła tradycji związanych z przepędzaniem znienawidzonej zimy. Dowiedzieli się jak dawniej wyglądała i co symbolizowała Marzanna, a także co należało zrobić, by w nadchodzących miesiącach zapewnić sobie szczęście, zdrowie i powodzenie. Żeby tradycji stało się zadość, udali się wspólnie nad przepływającą przez Muzeum rzekę. Tam jedna z przyniesionych przez uczestników kukieł została spalona i wrzucona do wody, zabierając ze sobą wszystko, co złe, zimowe niepowodzenia, strapienia i złe oceny. Wracając znad rzeki przynieśli do wsi gaik, zieloną gałąź wiecznie zielonej sosny przystrojonej w kokardy i bibułowe kwiaty. Jest on bowiem symbolem wiosny i witalności.
Przed muzealną karczmą odbywał się konkurs na najciekawszą Marzannę. Do rywalizacji w tym roku stanęło 14 kukieł. Komisja konkursowa oceniała nie tylko ich walory estetyczne, ale także oryginalność i trwałość. Jurorzy stanęli przed niełatwym zadaniem. Wszystkie z dostarczonych prac wzbudziły w nich zachwyt. Przyznali 3 nagrody główne i 1 wyróżnienie. A oto ich werdykt:
I miejsce - Szkoła Podstawowa w Maszewie Dużym, klasa 2b
II miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sikorzu
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Maszewie Dużym, klasa 3c
Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa im. Samuela Lindego w Warszawie, klasa 3b
Laureaci otrzymali sprzęt sportowy, zaś dla pozostałych uczestników przygotowano kalendarze wielkoformatowe MWM i pamiątkowe dyplomy. Później uczestnicy udali się na teren ekspozycji, gdzie czekały na nich przejażdżki wozem, i wystawa poświęcona zwyczajom wielkanocnym we wnętrzach chałup i dworów szlacheckich. Imprezę zakończyło wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Po takim powitaniu wiosna powinna się u nas zadomowić na długo. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Wszystkie osoby zainteresowane obrzędowością wsi mazowieckiej już teraz zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach plenerowych. Pragniemy wraz z Państwem przeżyć Święta Wielkanocne. 10 kwietnia odbędzie się impreza Niedziela Palmowa w skansenie. Uczestnicy wybiorą najpiękniejsze mazowieckie palmy wielkanocne, wezmą też udział w procesji po terenie skansenu i pokazach zajęć wielkanocnych. Już tydzień później, 18 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny zaplanowane zostały Gry i zabawy wielkanocne. W programie wydarzenia znajdą się prezentacje obrzędowości wiosennej, warsztaty, strzelanie z sikawek dyngusowych do celu, huśtawka wielkanocna, gra w kręga i wiele innych.