|
HANNA SZANIAWSKA-NARTOWSKA - sierpczanka, sanitariuszka Powstania Warszawskiego, a po wojnie ceniona specjalistka w dziedzinie psychologii wychowania, nauczycielka wielu pokoleń psychologów, która już ponad pół wieku temu zdefiniowała i badała zaburzenie, które dziś powszechnie nazywa się ADHD |
|
W kolejnej odsłonie sylwetek 𝗦𝗜𝗘𝗥𝗣𝗖𝗮 𝗞𝗼𝗯𝗶𝗲𝘁, o których 𝗪𝗔𝗥𝗧𝗢 wiedzieć i pamiętać - 𝗛𝗮𝗻𝗻𝗮 𝗦𝘇𝗮𝗻𝗶𝗮𝘄𝘀𝗸𝗮-𝗡𝗮𝗿𝘁𝗼𝘄𝘀𝗸𝗮 - sierpczanka, sanitariuszka Powstania Warszawskiego, a po wojnie ceniona specjalistka w dziedzinie psychologii wychowania, nauczycielka wielu pokoleń psychologów, która już ponad pół wieku temu zdefiniowała i badała zaburzenie, które dziś powszechnie nazywa się ADHD.
𝗛𝗔𝗡𝗡𝗔 𝗦𝗭𝗔𝗡𝗜𝗔𝗪𝗦𝗞𝗔-𝗡𝗔𝗥𝗧𝗢𝗪𝗦𝗞𝗔 - urodziła się 20 kwietnia 1923 roku w Sierpcu. Była córką Lubomira Szaniawskiego i cenionej sierpeckiej przedwojennej lekarki chorób wewnętrznych Zofii Szaniawskiej. Jako 8-latka przeniosła się z rodzicami do Warszawy. Sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim (przyjęła pseudonim "Agnieszka" ) w II Obwodzie "Żywiciel" na Żoliborzu Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Działała w placówkach leczniczych: punkcie ratowniczo-sanitarnym, a także w oddziałach bojowych, m.in. w Zgrupowaniu "Żaglowiec". Po Powstaniu wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.
Po zakończeniu wojny podjęła studia na wydziale psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i z tą uczelnią związała swoją dalszą karierę naukową. W latach 60. XX wieku, już jako doświadczony praktyk, Hanna Nartowska rozpoczęła pracę na etacie asystenta w zakładzie Psychologii Kliniczno-Wychowawczej UW, kierowanym wówczas przez profesor Halinę Spionek - znakomitą polską psycholog zajmującą się problemami psychologii rozwojowej oraz klinicznej, a zwłaszcza trudnościami wychowawczymi i brakami rozwojowymi u dzieci. Hanna Nartowska zajmowała się prowadzeniem ćwiczeń, seminariów, proseminariów oraz nadzorowaniem tzw. "prac eksperymentalnych i terenowych".
Dalsza część biogramu na stronie SIERPCaKobiety.