|
Dzień Dziecka w skansenie, 2022 r. |
|
|
Dzień Dziecka w skansenie, 2022 r. |
|
|
Podczas Dnia Dziecka w skansenie młodzi tancerze i wokaliści Ludowego Zespołu Artystyczny Kasztelanka z Sierpca przygotowali koncert "Różne oblicza poleczki", 5.06.2022 r. |
|
|
Dzień Dziecka w skansenie, 2022 r. |
|
Co roku w pierwszą niedzielę czerwca Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza małych i dużych odkrywców mazowieckiego folkloru do wspólnego świętowania Dnia Dziecka. Impreza jest zaproszeniem na spotkanie ze zwyczajami, kuchnią, sztuką i historią dawnej wsi. Dla uczestników przygotowano pokazy obrzędowości ludowej i prac codziennych, widowisko teatralne, koncert, warsztaty, zabawy, a także kiermasz łakoci, zabawek oraz rękodzieła. Po raz pierwszy w ramach imprezy odbyły się Mistrzostwa Mazowsza koników Hobby Horse.
Impreza plenerowa Dzień Dziecka w skansenie odbyła się 5 czerwca. Wzięło w niej udział prawie 2300 osób. W skansenie powitała ich cudowanie słoneczna, ciepła pogoda. Jedną z największych atrakcji były Mistrzostwa Mazowsza Hobby Horse. Hobby Horse to zabawa kukiełkami - konikami na kiju polegająca m.in. na skokach przez przeszkody czy ujeżdżaniu. Zapewnia uczestnikom dużo ruchu i jest świetną formą spędzenia czasu na powietrzu. Choć jej pomysł zrodził się w Finlandii, nawiązuje także do dawnej polskiej zabawy drewnianymi konikami na kiju. W Mistrzostwach Mazowsza mogły wziąć udział dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Uczestnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach - skoku przez przeszkody na czas (parkurze) i układzie ujeżdżeniowym własnego pomysłu do podkładu muzycznego. W zawodach równie ważna jak zręczność i sprawność fizyczna była dobra zabawa. Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie mwmskansen.pl.
W wiejskich izbach i chłopskich zagrodach przez cały dzień odbywały się pokazy prac gospodarskich oraz obrzędów związanych z okresem wiosennym. Zwiedzający przyjrzeć się mogli prezentacjom szycia koników szmacianych czy wyplatania wianków z polnych kwiatów. W izbie szkolnej dzieci poznawały trudną sztukę pisania stalówką. Był też czas na zabawę. Na podwórzach najmłodsi bawili się replikami zabawek z początku XX wieku, wykonywali szmaciane lalki motanki i wiatraczki z papieru. Dawna wieś nie mogłaby funkcjonować bez rzemieślników. Odwiedzając warsztat kowala, mali turyści dowiedzieć się mogli jak niegdyś wykonywano narzędzia do pracy w polu i podkowy, u stolarza zobaczyli jak strugało się koniki na patyku, u plecionkarza przyglądali się wyplataniu wiklinowych koszy, a u szewca naprawie obuwia. Również młynarz miał ręce pełne roboty. O wyznaczonych godzinach pod wiatrak zajeżdżał wóz, wciągano do środka worki i rozpoczynał się przemiał. O godzinie 14.00 w zabytkowym kościele z Drążdżewa odprawiona została msza święta w intencji dzieci i ich najbliższych.
Na stoiskach wystawców podczas wiejskiego kiermaszu znaleźć można było tradycyjne zabawki, słodycze, swojskie jadło i wyroby rękodzieła. Równie ciekawą propozycję stanowiła część artystyczna imprezy. Artyści Teatru Form Wielu z Płocka zaprezentowali w amfiteatrze widowisko dla dzieci pt. "O smoku znad Wisły" oparte na motywach zaczerpniętych legend płockich. Młodzi tancerze i wokaliści Ludowego Zespołu Artystyczny Kasztelanka z Sierpca przygotowali zaś koncert pt. "Różne oblicza poleczki". Zaprosili też widzów do udziału w warsztatach tanecznych. Po krótkim instruktarzu uczestnicy ruszyli do wspólnego tańca.
Po wypełnionym atrakcjami dniu wielu zwiedzającym żal było opuszczać gościnne progi skansenu. Sierpeckie muzeum to miejsce, do którego warto wracać. Dla tych, którzy chcieliby lepiej poznać folklor Mazowsza placówka przygotowała wiele propozycji. Już 3 lipca odbędzie się Miodobranie w skansenie, a 7 sierpnia Żniwa w skansenie. Uruchomiona została też aplikacja mobilna zawierająca najważniejsze informacje o wystawach i obiektach prezentowanych w MWM. Więcej informacji o ofercie i nadchodzących wydarzeniach znaleźć można na stronie mwmskansen.pl.