|
|
Poranna mgła. Widok na ratusz i ul. Płocką, 21.10.2012 r. |
|
Modernizacja sierpeckiego Ratusza, której efekt finalny zbiegł się w czasie z jubileuszem 700-lecia lokacji Sierpca stała się motywacją do wydania publikacji naukowej pt. "Dom główny frontowy… wybuduję. O ratuszu w Sierpcu i jego mieszkańcach opowieść niebanalna", autorstwa Małgorzaty Gmiter. To niezaprzeczalne źródło wiedzy na temat osobliwych cech ratuszy, ale nade wszystko historia powstania sierpeckiego ratusza i jego dziejów na przestrzeni lat. To także ogół wyczerpujących informacji o osobach z nim związanych, jakie udało się uzyskać z rozproszonych archiwaliów, pozyskanych z zasobów różnych instytucji.
Skąd właściwie wzięła się taka budowla w Sierpcu? Co miało wpływ na jej powstanie? Jak wyglądała i jaką pełniła rolę na przestrzeni lat? A także - co wyróżnia sierpecki ratusz spośród podobnych mu budynków na Mazowszu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań z pewnością odnajdzie czytelnik na kartach książki. Treść tekstu głównego przeplatają nieznane powszechnie ciekawostki oraz liczne anegdoty, przytoczone z zachowaniem oryginalnej pisowni. Wzbogacone cytatami z archiwalnych dokumentów czynią z tej publikacji pozycję, po którą z całą pewnością warto sięgnąć.
W ramach promocji książki zaplanowane zostało spotkanie z jej autorką Małgorzatą Gmiter, które odbędzie się podczas wydarzenia z cyklu "W czwartki o kulturze" w ratuszu 17 listopada 2022 r. o godz. 17.00. Program wydarzenia obejmuje także prelekcje powiązane z tematyką wydawnictwa. Referat pt. "Opowieść o ratuszu, kolorach i sierpeckich elegantach" wygłosi Małgorzata Gmiter, natomiast "Historię ubiorów mieszczańskich w XIX w., jako przyczynek do poznania obyczajów i życia codziennego mieszczan w Sierpcu" przybliży wykład Urszuli Zielińskej-Meissner.
Serdecznie zapraszamy.