|
Obchody Niedzieli Palmowej w skansenie, 2.04.2023 r. |
|
|
Obchody Niedzieli Palmowej w skansenie, 2.04.2023 r. |
|
|
Obchody Niedzieli Palmowej w skansenie, 2.04.2023 r. |
|
|
|
Już po raz 22. w sierpeckim skansenie odbyła się Niedziela Palmowa. Podobnie jak w ubiegłym roku wydarzenie objął patronatem honorowym Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Choć pogoda pozostawiała wiele do życzenia to nie przeszkodziła w pojawieniu się na uroczystości wielu znakomitym gościom. Wśród nich znalazł się zarówno Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, jak i Wicemarszałek Wiesław Raboszuk, liczni samorządowcy, przedstawiciele mediów, szkół i zaprzyjaźnieni muzealnicy.
Kulminacyjnym momentem każdej Niedzieli Palmowej jest oczywiście uroczysta msza św. w zabytkowym kościele z Drążdżewa, którą rozpoczyna procesja z palmami. O oprawę muzyczną liturgii zadbali artyści Zespołu Tańca Ludowego Masovia Politechniki Warszawskiej. Grupa wystąpiła również podczas krótkiego koncertu wielkanocnego w amfiteatrze. Warunki pogodowe nie pozwoliły niestety na wcześniej zaplanowany pełny występ.
We wnętrzach chałup chłopskich i dworów szlacheckich zwiedzający oglądali wystawę "Wielkanoc na Mazowszu". Przygotowano też pokazy prac wiejskich i rzemiosła. Gospodynie uchyliły rąbka tajemnicy prezentując, w jaki sposób powstawały tradycyjne palmy wielkanocne. Tworzyły je z trzciny, bukszpanu, wierzbowych gałązek z rozwiniętymi baziami i papierowych kwiatów. Inne z kolei malowały pisanki woskiem i ozdabiały jajka wycinankami. W jednej z chałup można było zobaczyć też pokaz strojenia tzw. gaika - zielonej sosnowej gałązki symbolizującej wiosnę, z którą dawniej chadzały po wsi młode dziewczęta śpiewając przy tym radosne przyśpiewki. I tym razem nie zabrakło inscenizacji w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy.
Zainteresowaniem cieszył się również kiermasz rękodzieła i rzemiosła ludowego. W szerokiej ofercie wystawców znalazły się palmy, koszyki do święconki, cukrowe baranki, ozdoby i inne akcesoria świąteczne, a także produkty regionalne.
Nieodłącznym elementem Niedzieli Palmowej w skansenie jest rozstrzygnięcie konkursu "Tradycyjna palma wielkanocna". Termin składania palm w kategoriach indywidualnej oraz zespołowej upływał 24 marca. Wyboru najładniejszej dokonywali zwiedzający w trakcie imprezy oddając swoje głosy na specjalnych kartkach. Po zakończeniu mszy św. niecierpliwie oczekiwali także wyników głosowania. Do konkursu zgłoszono 46 prac, w tym:
- 21 prac zgłoszonych w kategorii indywidualnej
- 24 prace zgłoszone w kategorii zespołowej
- 1 praca była niezgodna z Regulaminem konkursu
Oto wyniki:
W KATEGORII INDYWIDUALNEJ:
I MIEJSCE - palma nr 19 wykonana przez Katarzynę Grzelak z Nowego Miszewa
Ii MIEJSCE - palma nr 18 wykonana przez Jana Korbera z Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie
III MIEJSCE - palma nr 3 wykonana przez Nikolę Rycharską ze Szkoły Podstawowej w Gozdowie
WYRÓŻNIENIE - palma nr 5 wykonana przez Patryka Chudzika ze szkoły Podstawowej w Goleszynie
W KATEGORII ZESPOŁOWEJ:
I MIEJSCE - palma nr 20 wykonana przez Koło Gospodyń Wiejskich Sudragi
II MIEJSCE - palma nr 18 wykonana przez Klasę I B ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu
III MIEJSCE - palma nr 3 wykonana przez Klub Seniora w Sierpcu
WYRÓŻNIENIE - palma nr 2 wykonana przez Przedszkole "Pod lipami' we Wiosce
Za najładniejszą tradycyjną palmę mazowiecką, która otrzymała NAGRODĘ SPECJALNĄ DYREKTORA MWM W SIERPCU Komisja uznała palmę nr 8 w kategorii indywidualnej wykonaną przez Karolinę Klimarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu
Dla pozostałych uczestników przygotowano też pamiątkowe dyplomy. Drobne upominki rozlosowano również wśród głosujących.
Niedziela Palmowa otwiera tzw. Wielki Tydzień bezpośrednio poprzedzający Święta Zmartwychwstania Pańskiego.
W tegorocznym wydarzeniu wzięło udział ponad 930 osób. Już dziś zapraszamy Państwa na imprezę plenerową "Gry i zabawy Wielkanocne" w Poniedziałek Wielkanocny. W zagrodach chłopskich zwiedzający wezmą udział w zawodach w strzelaniu z sikawek dyngusowych do celu i biciu jaj, grze w kręga, będą mieli też szansę huśtać się na kilkumetrowej huśtawce wielkanocnej. W zabytkowych obiektach prezentowana będzie oczywiście wystawa tematyczna "Wielkanoc na Mazowszu".