Matura - jeden z najważniejszych egzaminów w życiu, nazywany też egzaminem dojrzałości. Z jego początkiem kojarzymy też kwitnienie kasztanowców, bo jak śpiewał przed laty Wojciech Gąssowski "… tuż przed maturą kwitły kasztany…"
Pierwszymi w historii sierpeckiego szkolnictwa maturzystkami roku szkolnego 1927/1928 były: MAŁKA CZARNOCZAPKA, HELENA SAMBORSKA i BRONISŁAWA WYKRZYŃSKA. Była to pierwsza w dziejach Sierpca koedukacyjna matura zrealizowana w Koedukacyjnym Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej im. Prezydenta Ignacego Mościckiego. Świadectwa dojrzałości otrzymało wówczas 18 maturzystów i 3 maturzystki.
Z jakimi tematami z języka polskiego przyszło się zmierzyć młodym sierpczankom i sierpczanom? Oto one: "Co mi dała, jako obywatelowi Polski niepodległej, poezja romantyczna?", "Czy dla obecnej Polski literatura przedrozbiorowa stała się już tylko martwą pamiątką, czy też zawiera i dla nas żywą treść?", "Nikt do niewoli, ale każdy rodzi się do posłuszeństwa" (Staszic), "Lud polski w literaturze XIX w".
Niezależnie od czasów, matura to wielkie przeżycie i emocje.
Trzymam kciuki za wszystkich zdających!
Bibliografia:
M. Staniszewska [Red.], 100 lat Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu 1916-2016, Sierpc 2016
Sprawozdanie Dyrekcji Państwowego Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu: za 1-sze dziesięciolecie zakładu w niepodległej i wolnej ojczyźnie: 1919-1929, Poznań 1930