|
Żniwa w skansenie, 6.08.2023 r. |
|
Dojrzałe łany zbóż skąpane w promieniach słońca mogą oznaczać tylko jedno - nadszedł czas żniw. Niepowtarzalną atmosferę lata na polskiej wsi mogliśmy choć przez chwilę obserwować w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Dziś żniwa trwają o wiele krócej niż kiedyś. To, jak niegdyś wyglądała praca rolnika w tym niezwykle istotnym okresie, podziwialiśmy w trakcie imprezy Żniwa w Skansenie.
Podczas tego wielkiego wydarzenia każdy, kto postanowił odwiedzić sierpecki skansen, mógł zobaczyć nie tylko jakie prace były związane z okresem żniwnym, ale również bliżej przyjrzeć się tradycyjnym metodom obróbki zboża. Cała oprawa wzbogacona była widowiskiem ŻEŃCY w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie, które przybliżyło nam, jak wyglądały przygotowania do wyjścia w pole, pracę w polu w okresie żniw, stygowanie, stawianie "przepiórki". Zaprezentowano także zwyczaje dożynkowe. Wszystko to zwieńczył korowód do kościoła z Drążdżewa, w którym o godzinie 14.00 odbyła się uroczysta Msza Święta.
W trakcie wydarzenia podziwiać można było również pokazy towarzyszące pracom żniwnym. Żniwa w Skansenie to nie tylko dobry moment na to, aby dorośli zapoznali się z wszelkimi wymagającymi pracami. Dla najmłodszych przeznaczone były pokazy pt. "Jak to ze zbożem było". Okres żniw to czas wytężonej pracy oraz ogromnego zaangażowania całych rodzin. Jednak nigdy nie wiązało się to z porzuceniem prac wykonywanych w domu oraz w jego obejściu. Na terenie wsi rzędowej przygotowano pokazy codziennych prac domowych i gospodarskich, a w swoich warsztatach zasiadł kowal, szewc oraz wiejski plecionkarz.
Pokazy odbywające się na terenie wsi rzędowej to jednak nie wszystko. Nie zabrakło występów na scenie amfiteatru, gdzie zaprezentowała się Grupa Sekret Franciszka. Przed sceną można było skorzystać z bogatej oferty kiermaszu produktów regionalnych, gdzie znaleźć można było zarówno tradycyjne potrawy, jak i rękodzieło.
Żniwa w Skansenie to rewelacyjna propozycja nie tylko dla wielbicieli historii, ale i dla wszystkich osób, które chcą spędzić wspólnie czas i bliżej poznać, jak dawniej biegło życie na wsi. Podczas tej imprezy skansen odwiedziło 5024 osób. Już 26 sierpnia 2023 roku zapraszamy na "MAZOpiknik" i "Mazowiecki Dzień Integracji Osób z Niepełnosprawnościami".