Tabu jest jedną z najważniejszych kategorii w badaniach etnograficznych. Określenie to obejmuje zjawiska, działania i postaci, o których nie wolno mówić, których nie wolno dotykać, ani nawet o nich myśleć. O tym jak wiele spraw w codziennym życiu mieszkańców wsi podlegało mu opowie 19 października dr hab. Violetta Wróblewska podczas wykładu "Tabu w polskich przekazach ludowych" odbywającego się w ramach cyklu "W czwartki o kulturze".
Tabuizacja wynikała z wielu czynników, m.in. nakazów religijnych, tradycji, myślenia magicznego, norm społecznych. Złamanie tych zakazów skutkować mogło nie tylko obmówieniem i dezaprobatą lokalnej społeczności, ale także, w skrajnych przypadkach, prowadzić miało do oddania się we władzę sił nieczystych. Wykładowczyni, opierając się na przekazach ludowych opowie o tym jakich czynności należało się w konkretnych okresach wystrzegać, o czym nie należało mówić i jakich słów nie używać. Postara się poszukać odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego te, a nie inne zjawiska były zabronione i skąd brał się lęk przed nimi. Przyjrzy się jak bariery te wpływały na budowanie obrazu świata ludności wiejskiej i które z nich nadal kształtują naszą rzeczywistość.
Profesor Violetta Wróblewska jest kierowniczka Pracowni Badań nad Folklorem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, badaczką i popularyzatorką. Od wielu lat zajmuje się folklorem tradycyjnym i współczesnym, kulturą oraz literaturą dziecięco-młodzieżową. Jest także autorką i redaktorką publikacji naukowych z zakresu kultury ludowej oraz antropologii kulturowej.
Na spotkanie zapraszamy 19 października o godz. 17.00 do ratusza w Sierpcu. Wstęp wolny.