|
9 listopada 2023 r. w sierpeckim ratuszu starano się odkryć tajemnicę gwiazdy betlejemskiej. Wykład wygłosiła dr astronomii Jadwiga Biała. |
|
|
Kolejny z wykładów w ratuszu z cyklu "W czwartki o kulturze", 9.11.2023 r. |
|
W ratuszu w Sierpcu 9 listopada odbył się ostatni już w tym roku wykład z cyklu "W czwartki o kulturze". Znana astronomka dr Jadwiga Biała odkrywała przed licznie zebranymi gośćmi tajemnice gwiazdy betlejemskiej. Posługując się najnowszymi wynikami badań i mapami nieba sprzed 2000 lat omówiła najważniejsze teorie na temat pochodzenia tego ciała niebieskiego, jak również jego rolę w kulturze i sztuce europejskiej.
Zagadka tego czym było niezwykłe światło, które unosiło się nad stajenką nieopodal miasta Betlejem stanowi przedmiot zainteresowania kolejnych pokoleń astrofizyków, teologów i kulturoznawców. Dr Biała wskazała, że nasza wiedza dotycząca gwiazdy betlejemskiej pochodzi właściwie tylko z jednego źródła - Ewangelii według św. Mateusza. Ewangelista w swojej relacji nie poświęcił jej jednak zbyt wiele miejsca, stąd właśnie tak wiele wątpliwości wokół niej krążących. Większość badaczy nieba skłania się ku przypuszczeniu, że to kometa Halleya widoczna była nad Judeą w czasie gdy urodzić się miał Jezus. Wynika stąd jednak pewien problem - w większości kultur, w tym też żydowskiej kometa była kojarzona z nieszczęściem, trudno więc utożsamić jej pojawienie się z narodzinami Zbawiciela.
Drugim astronomicznym kandydatem jest wybuch supernowej. Ten domysł znajduje poparcie w pismach astronomów chińskich z 5 lub 4 r. p.n.e. Odnotowano w nich nowy, mocno jaśniejący obiekt na niebie, nazwany "gwiazdą-miotłą". Wybitny astronom żyjący na przełomie XVI i XVII wieku Johannes Kepler sądził z kolei, że to niezwykłe światło wytworzyła koniunkcja planet - optyczne złączenie ustawionych w jednej linii Saturna, Jowisza i Marsa lub Wenus. Jak się przypuszcza mogło do niego dojść w 3, bądź 7 roku p.n.e. Wykładowczyni poświęciła też wiele uwagi funkcji gwiazdy betlejemskiej w kulturze i tradycji. Prelekcja wywołała żywą dyskusję wśród publiczności. Dr Biała odpowiadała też na liczne pytania na temat badań przestrzeni kosmicznej.
Odczyt stanowił wprowadzenie w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, pozwalając lepiej zrozumieć znaczenie jednego z najważniejszych symboli tego czasu. Tych, którzy chcieliby poznać bogatą obrzędowość, tradycje i zdobnictwo związane z Godami na dawnej wsi już teraz zapraszamy do odwiedzenia skansenu w Sierpcu. Od 8 grudnia we wnętrzach chałup chłopskich i dworów szlacheckich prezentowana będzie bowiem wystawa "Boże Narodzenia na Mazowszu".