|
Noc Muzeów w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, 18.05.2024 r. |
|
|
Noc Muzeów w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, 18.05.2024 r. |
|
|
Noc Muzeów w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, 18.05.2024 r. |
|
Tegoroczna Noc Muzeów to jubileuszowa - 20 odsłona nocnego zwiedzania. Także u nas 18 maja zgromadziliśmy wielu turystów i zwiedzających - po prostu przyjaciół Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Spacerując po naszym sacrum, czyli zabytkowej wsi rzędówce, ponownie zabraliśmy wszystkich w sentymentalną podróż do przeszłości. Pośród pachnących ogródków, szumu drzew i ptasich śpiewów zwiedzający mogli obejrzeć wystawę "Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych" poświęconą tradycji i obrzędowości ludowej związanej z okresem wiosennym.
W obejściach odbywały się pokazy wiejskich zajęć domowych i gospodarskich oraz ludowego rękodzielnictwa i rzemiosła. W chałupie z Rempina przez cały dzień wyrabialiśmy piękne kwiaty z papieru - przypominając tym samym, jak piękna jest papieroplastyka. Przed chałupą z Czermna można było spróbować swoich sił w praniu na tarze a kawałek dalej w Ligówku, oglądać jak wikliniarz wyplata tradycyjne kosze. Wielu małych i dużych świetnie bawiło się na podwórzu z Ostrowa a niekiedy nawet mieszkujące po sąsiedzku bociany, zaklekotały radośnie. Oczywiście nie było końca zachwytom nad naszą kilkutygodniowa kobyłką Leą, która tak bardzo pokochała ludzi, że sama nadstawia się do głaskania. Mniej chętne do zabawy z ludźmi były dziś nasze koziołki i owieczki, ale za to przepięknie pozowały do zdjęć.
Także dziś, w jubileuszową Noc Muzeów po raz pierwszy przenieśliśmy odwiedzających w inny wymiar. Dzięki wirtualnej rzeczywistości nasi goście mogli zwiedzić wybrane obiekty, siedząc wygodnie w fotelu. Udostępnione okulary VR, pozwoliły zajrzeć w takie miejsca w chałupach, do których na co dzień nikt nie ma wstępu. A zatem ten rodzaj zwiedzania to także super pomysł na poznawanie historii oraz budowanie pomostu pomiędzy tym, co stare, a tym, co nowoczesne i zdawałoby się tak inne.
W zabytkowym Ratuszu można było obejrzeć Sierpc i sierpczan dzięki wystawie malarstwa Wojciecha Webera, a w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu do obejrzenia były tradycyjnie: gabinet lekarski, wnętrza mieszkalne, warsztaty rzemieślnicze i usługowe, dom poety Stefana Gołębiowskiego oraz XIX-wieczny drewniany spichlerz. O godz. 18.00 - otwarta została także wystawa czasowa, pt. "Bieżuńskie inspiracje" fotografa Zbigniewa Dobrowolskiego.
Mamy nadzieję, że każdy z odwiedzających znalazł coś dla siebie podczas naszej "nocnej" prezentacji. Życząc wszystkim dobrej nocy, zapraszamy za rok - kto wie? Może będzie ciemniej