|
Kazimierz Czermiński 1944-2024 |
|
|
Radny Kazimierz Czermiński odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - 15.04.2008 r. |
|
|
|
Kierownik sztafety 35-latków, Kazimierz Czermiński zapala znicz na stadionie. 1979 r. |
|
W wieku 80 lat zmarł Kazimierz Czermiński, nauczyciel, sportowiec, trener, samorządowiec, regionalista, działacz społeczny.
Urodził się 28 kwietnia 1944 roku w Sierpcu. Ukończył sierpeckie Liceum Ogólnokształcące, a następnie Studium Nauczycielskie w Płocku oraz Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, uzyskując tytuł magistra pedagogiki specjalnej. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel, m.in. w szkołach w Mochowie i w Sierpcu. Najdłużej zawodowo związany ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Sierpcu, w którym pracował w latach 1969-1991, zaś od 1979 roku był jego dyrektorem aż do czasu przejścia na emeryturę.
Od młodych lat związany ze sportem. Uprawiał lekkoatletykę, osiągając znakomite wyniki w skoku w dal, biegach na krótkich dystansach, rzucie oszczepem, pchnięciu kulą. W 1960 roku zdobył wicemistrzostwo ówczesnego województwa warszawskiego w skoku w dal w kategorii juniorów (ustanawiając tym samym rekord powiatu). Uprawiał też piłkę ręczną (bramkarz MKS Mazur Sierpc), piłkę nożną, boks.
Od 1964 roku poświecił się sportom siłowym: podnoszeniu ciężarów, trójbojowi siłowemu, osiągając w tych dyscyplinach znakomite wyniki, zarówno jako zawodnik, ale także jako trener. W latach 1964-1999 trenował zawodników w klubie sportowym "Gryf" w Sierpcu. Jego podopieczni zdobyli 60 medali w mistrzostwach Polski, 2 medale na mistrzostwach świata oraz 6 medali na mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów i trójboju siłowym. Trenował także medalistów olimpiad specjalnych. W latach 1994-2000 był członkiem Zarządu Polskiego Związku Kulturystyki i Trójboju Siłowego w Warszawie.
Kazimierz Czermiński zapisał się na kartach historii jako samorządowiec, regularnie od 1992 roku przez sześć kadencji wybierany przez sierpczan na radnego miejskiego. Swoją pracę samorządową zakończył dopiero w 2014 roku.
Ogromnie kochał lokalną historię. Regionalistą został już na emeryturze, a momentem, gdy poczuł się szczególnie dowartościowany było otrzymanie w 2008 roku od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Od tej chwili działał na rzecz tworzenia w Sierpcu miejsc pamięci - był inicjatorem i fundatorem m.in. pomników: generała Władysława Andersa i Augusta Emila Fieldorfa "Nila", tablicy pamiątkowej generał Elżbiety Zawackiej, księdza Bronisława Gostomskiego, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, z jego inicjatywy nadano parkowi przy Szkole Podstawowej nr 2 imię generała Andersa. Interesował się historią sierpeckich Żydów. Wraz z grupą zaangażowanych osób dążył do powołania w Sierpcu Komitetu Opieki nad Kirkutem. Jako jeden z priorytetów w swojej działalności społecznej postawił sobie ratowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego w postaci sierpeckiego cmentarza żydowskiego.
Popularyzował sierpeckie dzieje poprzez inicjowanie bardzo wielu imprez o charakterze kulturalno-historycznym. Społecznie udzielał się też jako organizator licznych imprez, konkursów i zawodów sportowo-rekreacyjnych, m.in. mistrzostw w podnoszeniu ciężarów i trójboju siłowym, olimpiad przedszkoli w Sierpcu. Miał smykałkę dokumentalisty: zgromadził bogatą kolekcję wycinków z prasy, zdjęć i książek ukazujących ważniejsze sierpeckie inicjatywy ze swoim udziałem.
Jego praca zawodowa, społeczna i sportowa była widoczna i doceniana. Otrzymał liczne odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Złota i Srebrna Odznaka Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Odznaka Honorowego Dawcy Krwi, Odznaka Przyjaciel Dziecka i wiele innych.
Wyróżniono go również tytułem Trener Roku 1993 w plebiscycie na Najlepszego Trenera i Zawodnika Miasta Sierpca. Był siedmiokrotnie nominowany do tytułu Sierpczanin Roku.
W 2006 roku otrzymał medal Zasłużony dla Miasta Sierpca, zaś w czerwcu 2023 roku Medal Pamiątkowy "Mro Mazovia".
Kazimierz Czermiński zmarł 23 maja 2024 roku.
Przy opracowaniu biogramu korzystano z następujących publikacji:
K. Czermiński, R. Suty [rozm.]: Rozmowa z Kazimierzem Czermińskim, "Sierpeckie Rozmaitości" 2009, nr 4
Kto jest kim w Sierpcu, "Sierpeckie Rozmaitości" 1992, nr 10
H. Piekarska [red.]: 100 lat Sierpeckiego Oddziału Towarzystwa Naukowego Płockiego, Sierpc 2011
Rad: Pamięci bohaterów spod Monte Cassino, "Tygodnik Płocki" 2016, nr 21
M. Staniszewska: Czy miastu potrzebni są regionaliści? Dyskusja w sierpeckim oddziale TNP - 25.04.2017 r., Sierpc online - www.sierpc.com.pl
M. Staniszewska: Radny Kazimierz Czermiński odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - 15.04.2008 r., Sierpc online - www.sierpc.com.pl
M. Staniszewska: Sierpc pamięta o wrześniu 1939 roku - 17.09.2009 r., Sierpc online - www.sierpc.com.pl