|
Na początek głos zabrała wdowa po A.Jankowskim, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do wydania książki oraz przybyłym gościom. |
|
|
Gości powitali: Dyrektor Gimnazjum Miejskiego - Bożena Watemborska i Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej - Zdzisław Dumowski, wydawca poezji Antoniego Jankowskiego. |
|
Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej wydane zostały wiersze Antoniego Jankowskiego. Sierpeckich wróbelków ćwierkanie stanowi requiem pośmiertne dla zasłużonego sierpczanina. Zmarły w maju tego roku Antoni Jankowski w roku 1996 napisał Sierpeckie niezapominajki, szkic wspomnieniowy o przedwojennym Sierpcu, poza tym publikował własne artykuły w pismach regionalnych i lokalnych.
Zebrane w wydanej książce wiersze związane są tematycznie z Sierpcem, opisują historię naszego miasta, wydarzenia, które z różnych powodów utkwiły autorowi w pamięci. Przybliżają nie tylko dzieje miasta, ale też przyrodę i okoliczny krajobraz. Przykładowo - opisał rzekę Sierpienicę i jej obecne zanieczyszczenie.
Poezja Antoniego Jankowskiego nie jest może mistrzowska, nie powala na kolana, ale przecież nie to było celem autora. W ten sposób chciał oddać swe uczucia względem ukochanego miasta, oddać swego rodzaju hołd swojej małej ojczyźnie. A jeśli ktoś uważa, że można zrobić to inaczej, lepiej, ładniej - no cóż, niech to zrobi.
Spotkanie promocyjne odbyło się Gimnazjum Miejskim. Sala gimnastyczna wypełniła się gośćmi. Byli włodarze powiatowi i miejscy, ludzie związani z kulturą, oświatą, przyjaciele i znajomi Antoniego Jankowskiego. Nie dojechała niestety część rodziny, jednakże ci, którzy byli, zwłaszcza wdowa i syn, bardzo gorąco dziękowali wszystkim za przybycie. Jako tło obrazujące tematykę spotkania zebrano część obrazów Wojciecha Webera uwieczniających Sierpc i okolice - tak, jak promowane wiersze.
Utwory Antoniego Jankowskiego odczytywali uczniowie Gimnazjum i zeszłoroczni absolwenci szkoły. Trzeba powiedzieć, że starali się jak najlepiej je zinterpretować. Na mnie największe wrażenie zrobił wiersz o 42 Polakach rozstrzelanych przez hitlerowców nad Sierpienicą podczas okupacji odczytany przez jedną z uczennic. Nienaganna dykcja, stopniowanie napięcia... a może po prostu urok osobisty... w każdym razie wszyscy tchnęli życie w te rymowane teksty.
Na koniec głos zabrało kilka osób, które chciały w jakiś sposób uczcić osobę Antoniego Jankowskiego. Radna Barbara Gil odczytała napisany specjalnie na tę okazję wiersz, kilka wspomnień przywołał Ryszard Suty, w podobnym duchu wypowiadało się kilka innych osób. Zakończył Burmistrz Marek Kośmider, odczytując fragment wiersza.
Jednakże gospodarz spotkania, Zdzisław Dumowski, podsumował krótko:
- Jest to promocja wierszy Antoniego Jankowskiego, więc jest to raczej powód do radości.
I należałoby by się chyba z tym stwierdzeniem zgodzić. Jest kolejna książka o Sierpcu, a jeśli komuś nie odpowiada - publikacji o naszym mieście nigdy dość...
Po zakończeniu spotkania promocyjnego, wszyscy goście mogli skorzystać z poczęstunku, przygotowanego przez sierpecką restaurację Kaprys.